Haber Detayı
21 Ağustos 2013 - Çarşamba 00:00
 
Zafer için havayoluna geçin
Pegasus, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya illerinin ortaklaşa kullandığı Zafer Bölgesel Havalimanına artık uçmayacağını açıkladı. Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Başkanı Nafi Güral, Zafer Havalimanı'nda uçuşların iptal edilmemesi için bölge halkının yolculuklarında uçak kullanmasını tavsiye etti. Güral, Zafer Havalimanı'nda seferlerin iptal edilmemesi için bölge halkının gereken doluluğun sağlanmasında kendilerini görevli sayması gerektiğini bildirdi.
Turizm Haberi
Zafer için havayoluna geçin

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Ala Restorant'ta düzenlenen toplantıda konuşan Güral, “Bilindiği gibi, yılların hayali havaalanımız açıldı ve iki hava yolu şirketi de burada hizmet vermekte. Ancak havayolu şirketlerinden bir tanesi yeterli müşteri olmamasını gerekçe göstererek 6 Eylül’den itibaren uçuşlarını durduracağını anons etti. İptal nedeni ile ilgili olarak yapılan görüşmelerimizde, orta boy uçakların ortalama 135 yolcu kapasitesi olmasına rağmen, Pegasus uçaklarının 180-200 yolcu kapasiteli olduğu, bu nedenle doluluklarda beklenen yüzdenin yakalanamadığı, dolayısıyla da verimli olmadığı, bu nedenle uçuşların iptal edilmesi mecburiyeti doğduğunu ifade etmişlerdir. Yapılacak en önemli görevimiz, Zafer Havaalanı'ndan yararlanan bölge insanlarının uçak yolculuğunu tercih etmelerinin sağlanması gerektiğidir. Hem THY, hem de Pegasus doluluklarının artırılması için destek verilmesi halinde, iptal gerekçesinin ortadan kalkacağı bilinmeli ve tüm gücümüzle doluluk sağlanması için kendimizi görevli saymalıyız” dedi.

 

TOBB üyelerine özel salonla hizmet

Havayolu firmalarının da ticaretleri nispetinde belli bir yerde kalabileceğini, yapılan ticaretin de sürdürülmesi için bölge halkının bütün imkanları ile havayollarını desteklemesi gerektiğine vurgu yapan Güral, Zafer Havalimanı'nda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üyelerinde özel bir salon tahsil edildiğini söyledi. Güral, “Zafer Havalimanı'nda Kütahya Ticaret ve Sanayi Odamız üyeleri için hazırlattığımız CİP özel salonunu bizler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine üye olan herkese hizmet vermesi için hazırlattık. Zafer Havalimanı'nda uçuş yapacak olan birlik üyeleri eşleri, çocukları ve yakınları ile bu odaları rahatlıkla kullanabilecekler. Burada olmazsa olmaz olan, bizim bu uçuşları yolculuklarımızda uçağı kullanmak suretiyle desteklememiz gerek. Eğer biz bu desteği sağlamaz isek ve uçuşlar da iptal edilirse yapılacak çok fazla bir şey kalmaz. Şunu da unutmayalım, duran veya iptal edilen bir şeyi yeniden başlatmak, yeniden hayata geçirmek, onu ilk başlatılmasından daha zordur. Buna fırsat vermemeliyiz ki onların da “Yolcu kapasitesinden kaynaklı” gerekçeleri ortadan kalksın” diye konuştu.

“Ulaşımı olmayan yerin haritada yeri yoktur”

Konuyu, Zafer Havalimanı'nın hizmet verdiği Afyonkarahisar ve Uşak illerinde de gündeme getirdiğini, bu illerin de hava yollarını kullanmaları için görüşmelerde bulunduğunu kaydeden Güral, “Takdir edilir ki ulaşımı olmayan yer “haritada yok” demektir. İstediğiniz kadar güzel, zengin yerlerin sahibi olun. Eğer oraya ulaşamıyorsanız orası sizin değildir demektir. Günümüzde ulaşım denilince hava yolu akla geliyor. Karayolu ile ulaşım artık insanlara ilginç gelmiyor. Türkiye’nin dünyaya bağlanması ve Kütahya’nın da Türkiye ile dünyaya bağlanması olmazsa olmazlarımızdandır. Havayolu ulaşımı Kütahya’nın gelişimi için çok önemli bir faktördür. Zaten gelişimimizden mutlu değiliz. Eğer bu seferler de iptal edilirse Türkiye’nin gelişiminin çok daha gerisinde kalırız” şeklindeki ifadeleri kullandı.Nafi Güral, Zafer Havalimanında seferlerin iptal edilmemesi için özel gayretlerine devam edeceklerini de sözlerine ekledi.Düzenlenen toplantıda KUTSO Meclis Başkanı ve Üyeleri ile KUTSO Kadın Girişimciler Başkan ve Üyeleri de hazır bulundu. Haberler.com İHA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pegasus, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, illerinin, ortaklaşa, kullandığı, Zafer,
Yorumlar
Haber Yazılımı