Haber Detayı
25 Temmuz 2013 - Perşembe 13:24
 
Yerel Medya Başarı Ödülleri, Sahiplerini Buldu
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü ve Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüğü'nün işbirliğiyle, 24 Temmuz Basın Bayramı kapsamında Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen yarışmayla "Afyonkarahisar Yerel Medya Başarı Ödülleri" ikinci kez sahiplerini buldu. Yarışma Seçici Kurulu tarafından genel ve özel kriterlere göre yapılan değerlendirme sonucunda 9 farklı kategoride 135 başvuru arasından 27 eser dereceye girdi.
Gündem Haberi
Yerel Medya Başarı Ödülleri, Sahiplerini Buldu

 AKÜ ev sahipliğinde ANS Kampusü Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilen törene Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Baro Başkanı Turgay Şahin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Okçin Akşit, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, Polis MYO Müdürü Müjdat Karagöz'ün yanı sıra Afyonkarahisar protokolü ile kentte görev yapan medya mensupları katıldı. Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği tarafından "Basında Sansürün Kaldırılışının 105. Yıldönümü" anısına Kocatepe Gazetesi desteğiyle yayınlanan "Basın Gazetesi" de ödül törenine katılanlara dağıtıldı.

“Bu Etkinliğe Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyorum”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmalarını yapan Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Abdioğulları, "Çalışan gazeteciler olarak bir basın bayramını daha kutlamak üzere birlikte bulunuyoruz. Gazeteciler Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu'nu 12 Nisan tarihinde belirlememizden bu ana kadar devletimizin, hükümetimizin ve siyasi parti başkanlarımızın desteğini hep hissettik. 105 yıllık özgürlük hayatımızda gerek kapitalizmin gerekse iş dünyamızın medyaya olan ilgisi nedeniyle maalesef özgürlüğümüz kısıtlanmış; yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen basın, dördüncü kuvvet olmak yerine kimi zaman on beşinci, yirminci sıraya düşmüştür. Bu durumdan üzüntü duymaktayız. Bu etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sizlere de tekrar hoş geldiniz diyorum" dedi. Dernek olarak son bir yıl içerisinde yaptıkları çalışmaları da hatırlatan Abdioğulları, geçici rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Jüri Başkanı AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Hakkı Nakilcioğlu'nun da mesajını iletti.

“Basın Bültenleri İle Faaliyetlerimi Anlatıyoruz”

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, "Basın; hitap ettiği toplumun aynası ve toplumu oluşturan fertlerin doğru haber alma ve doğru bilgilenme hakkının teminatıdır. Kamuoyunun duygu ve düşüncelerini objektif ve tarafsız olarak yansıtmak suretiyle, demokrasinin tam işlerliğinin gelişmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, basın özgürlüğü gelişmiş bir hayat ve kültür seviyesi, çağdaş bir demokrasi medeniyetinin kurulması, korunması ve varlığının devamı için büyük önem arz etmektedir. Basınımız, toplumdaki çok sesliliğin ve düşünce özgürlüğünün gelişmesinde ve korunmasında da çok önemli görevler ifa etmektedir" dedi. Afyon Kocatepe Üniversitesi yönetimi olarak basın özgürlüğüne verdikleri öneme dikkat çeken Rektör Solak, "İlimizde faaliyet gösteren bütün basın kuruluşlarına eşit mesafedeyiz ve tarafsızız. Üniversitemizde gerçekleşen kapıları, tüm bilimsel, kültürel, sanatsal, sosyal ve sportif etkinliklerimizde kapımız basınımıza her zaman sonuna kadar açıktır. Ayrıca basın bültenlerimiz aracılığıyla da faaliyetlerimizi ve çalışmalarımızı iletme gayretindeyiz" diye konuştu. Konuşmasında tüm basın mensuplarının Basın Bayramını da kutlayan Rektör Prof. Dr. Solak, "Basın yayın kuruluşlarımızın, kamu yararını ilgilendiren konularda halkımızı doğru bilgilendirmede, kamuoyu oluşturmada, alınan tedbirlerin, getirilen yeniliklerin kamuoyuna yansıtılmasında gösterdiği duyarlılığın takdirle karşılandığını bilmekteyim. Bu önemli kamu hizmetini yerine getiren, gece ve gündüzünü halkımızın doğru haber almasına adayan bütün basın mensuplarımızın bu gayret ve çabalarını takdir ediyor, "Türk Basınında Sansürün Kaldırılışının 105. Yıl Dönümü"nü kutluyorum" şeklinde konuştu.

“Bence Bu Da Bir Sansürdür”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, "Göreve geldiğim günden beri basınımızın hemen hemen hepsiyle ilkeli bir duruş sergileyerek, her türlü basın-yayın kuruluşuna aynı yakınlık ve aynı uzaklıkta olmaya gayret ettik. Gazeteci arkadaşlar bilirler, geçmişte her dönem bazı gazeteler ve bazı gazete mensupları belediyenin kapısından giremezdi. Bence bu da bir sansürdür. Ancak bizim dönemimizde hiç kimse ben gittim de başkan bizi muhatap almadı diye bir cümle kuramaz. Hakkımızda olmadık haberler yapıldı ancak hiçbirisine kızmadık. Gazeteci arkadaşlarla güzel bir birliktelik kurduk. Bizim dönemimizde Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği kuruldu. Bu dernek kurulduğundan beri birlikte çok güzel faaliyetler yaptık. Umarım daha uzun seneler birlikte oluruz. Ödül alan arkadaşları kutluyorum. Ben biliyorum ki onlar çok zor şartlar altında görev yapıyorlar" dedi.

“Herşey devlet sırrı diye kapalı tutulmamalıdır”

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kamu hizmetlerinin herkese açık ve şeffaf olması gerektiğini belirterek, "Bir memlekette zaten demokrasiden insan haklarından haktan ve adaletten bahsedilmesi için her şeyin açık, şeffaf ve halkın gözünün önünde cereyan etmesi lazım. Hiçbir şeyin kapalı kapılar ardında kalmaması gerekir. Bazen bizlerin de canını sıkan bazı şeyler yazılıyor. Ama elbette ki yazacaklar. Kamuoyu adına bizleri de birilerinin denetlemesi, hesap sorulması gereken bazı şeylerin basında dile getirilmesi son derece önemli. Herşey devlet sırrı diye kapalı tutulmamalıdır. Örneğin savaş suçları işleyen, kimyasal silah kullanıp halkını katleden diktatörler var. Onlar bile artık basının gücü ve eriştiği teknoloji sayesinde gizlenemiyorlar" dedi. Basın mensubu olmanın beraberinde çok ciddi bir emeği getirdiğini de vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, "Bizler akşamları evde haberlere bakıyoruz. En fazla 1 saatte tüketiyoruz tüm haberleri. Gazete aldığımız zamanda 10-15 dakikada okuyoruz. Ancak bunların hepsinin arkasında büyük bir emek ve ordu var. Biz bunu görmüyoruz bile. Bu haberler hazırlanıyor ama bunu kim hazırlıyor diye düşünmüyoruz. Tüm bunlar fedakâr gazeteciler sayesinde oluyor. Onları da bu sayede kutlamak istiyoruz. Umarım hak ettiklerinin karşılığını da alırlar" şeklinde konuştu.

“Özellikle Haberlerin Hazırlanması Büyük Bir Çalışma Gerektiriyor”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, tüm basın mensuplarının basın bayramını kutladığı konuşmasında "Marifet iltifata tabiidir diye bir söz var. Hakikaten başarılı insanların mutlaka mükâfatlandırılması lazım. O bakımdan, bu sene ikincisi yapılan bu faaliyetten dolayı da tebrik ediyorum. Esasen maalesef Türkçe'de bazı kelimeler unutulmaya yüz tutmaya başladı. Mükâfat, iltifat, takdir, tebrik gibi kelimeleri neredeyse unutuyoruz. Hâlbuki bunların mutlaka yaşaması lazım. Çalışan insanların, iş yapanların takdir edilmesi, tebrik edilmesi, mükâfatlandırılması lazım. Ben de derneğimizi ve emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum. Bu da ayrıca bir tebrik. Mükâfat alanlar kadar ödül verenlerin de böyle bir hazırlık yapması da gerçekten takdire şayan bir husus" dedi. Üniversitenin ilk yıllarında rahmetli amcası tarafından yayınlanan "Şuhut'un Sesi" adlı gazetede yazılar yazdığını belirten Bakan Eroğlu, "Ben de o günleri hatırladım. Ben de basın kartı sahibi olarak aranızda bulunmaktan, basın bayramını burada birlikte kutlamaktan fevkalade bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Basın mensuplarının ne kadar gayret içinde olduklarını biliyorum ve takdir ediyorum. Özellikle haberlerin hazırlanması büyük bir çalışma gerektiriyor. Biz, sayın valimin de ifade ettiği gibi bir haberi basit bir şekilde okuyoruz ama altında büyük emekler var. Ben bunu biliyorum. Özellikle basın mensuplarımızın, vatandaşın doğru bilgilendirilmesi açısından çok önemli bir vazife ifa ettiklerini de biliyoruz. Basın, gerçekten şeffaflığa yardımcı oluyor. Hizmetlerin tanıtılmasına, varsa bir takım tenkit ve tavsiyelerin ortaya konması açısından fevkalade faydalı. Esasen bizim de bakanlıkta "3T" prensibimiz var. Bir yerde tenkit olmazsa gelişme de olmaz. 3T'den birincisi tenkit. İkincisi varsa tavsiye. "Tenkit-Tavsiye-Teklif Prensibi"ni biz bakanlıkta her zaman uyguluyoruz. Basınımız da bu konuda gerçekten yardımcı oldu. O bakımdan tüm basın mensuplarını tebrik ediyorum" diye konuştu.  Açılış konuşmalarının ardından Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Abdioğulları tarafından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na tablo ve çiçek takdim edilirken, Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği adına Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu da Vali İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak'a da basına yapmış oldukları katkılardan dolayı birer plaket takdim etti.

“Dereceye giren gazeteciler ödüllerini aldı”

Seçici Kurulun yaptığı oylamalar neticesinde 2013 yılında 9 farklı kategoride dereceye giren eserler ve sahipleri ise şöyle:  Gazete/Dergi Haber, Röportaj ve İnceleme Yazısı kategorisinde Kocatepe Gazetesi'nden Murat Arısoy birinci; Anahaber Gazetesi'nden Nail Azbay ikinci ve Kurtuluş Gazetesi'nden Murat Akarçay üçüncü oldu. Gazete/Dergi Köşe Yazısı kategorisinde Kocatepe Gazetesi'nden Murat Arısoy'a birincilik; Kurtuluş Gazetesi'nden Murat Akarçay'a ikincilik ve Türkeli Gazetesi'nden Mehmet Dönerkaya'ya üçüncülük ödülü verildi. Gazete/Dergi Fotoğrafı kategorisinde Kocatepe Gazetesi'nden Murat Arısoy birinci olurken, Doğan Haber Ajansına (DHA) servis ettiği fotoğraflarla Onur Bayram ikincilik ve üçüncülük elde etti. Gazete Sayfa Tasarımı kategorisinde Türkeli Gazetesi'nden Abdullah Ertek birincilik, Anahaber Gazetesi'nden Cemal Uysal ikincilik ve Denge Gazetesi'nden Günay Doğar üçüncülük ödülüne layık görüldü. Öte yandan Televizyon Haberi kategorisinde TRT İl Temsilcisi Cem İpkıran birinci, Kanal 3'te yayınlanan haberiyle Ata Gündüz Kurşun ikinci ve Kanal 3'te yayınlanan haberiyle Serdal Altıntepe üçüncü; Televizyon Programı kategorisinde Karahisar TV'den Gizem Utlu "Kampüsteyiz" adlı programıyla birinci, Karahisar TV'den Murat Emre "Yerel Gündem" adlı programıyla ikinci ve Kanal 3'ten Fatma Karsak "Engelsiz Yaşam" adlı programıyla üçüncü oldu. Radyo Programı kategorisinde Armoni FM'de yayınlanan "Şekeroğlan Light Show" programıyla Kadir Kayışçı birinci, Gün FM'de yayınlanan "Güne Merhaba" programıyla Faruk Bangir ikinci ve Gün FM'de yayınlanan "Basın Odası" programıyla İsmail Akar üçüncü; İnternet Haberciliği kategorisinde www.afyontime.com adlı web sitesiyle İsmail Ögeday birinci olurken, ikinciliği ve üçüncülüğü afyonkarahisar-spor.com adlı web sitesiyle Mehmet Başeğmez elde etti. Ajans Haberciliği kategorisinde ise, Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Ali Kemal Akan'a birincilik, DHA muhabiri Onur Bayram'a ikincilik ve AA Muhabiri Mustafa Güngör'e üçüncülük ödülü verildi.  Ayrıca Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği tarafından hamilelik dönemini çalışarak geçiren AA Muhabiri Canan Tükelay'a da Türkeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hacı Hakkı Özsoy tarafından "Yılın Annesi" ödülü verildi. Tören, yarışma Seçici Kurulu üyelerine plaketlerinin takdim edilmesinin ardından il protokol üyelerinin ödül alan basın mensupları ve Seçici Kurul üyeleriyle günün anısına fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.>>görüntü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar, Valiliği, Afyonkarahisar, Belediyesi, BasınYayın, Enformasyon, İ
Yorumlar
Diğer Haberler
Çobanlar’da tekstil fabrikasınınkadın ustaları sertifikalarına aldı
Çobanlar’da tekstil fabrikasınınkadın ustaları sertifikalarına aldı
450 şef Afyon’u keşfetti
450 şef Afyon’u keşfetti
Afyonkarahisar da Domuz etide yedirdiler
Afyonkarahisar da Domuz etide yedirdiler
“Fabrikadan yaklaşık 1500 kişi istifade edecek”
“Fabrikadan yaklaşık 1500 kişi istifade edecek”
Zafer’in 2019 yılı afyonkarahisar faaliyetleri ve 2020 planları
Zafer’in 2019 yılı afyonkarahisar faaliyetleri ve 2020 planları
Kızılay gıda yardımlarına devam ediyor
Kızılay gıda yardımlarına devam ediyor
Akdağ Göleti buz tuttu, ördekler göl üzerinde kameralara poz verdi
Akdağ Göleti buz tuttu, ördekler göl üzerinde kameralara poz verdi
   İhsaniye turizm meslek lisesi ile özgül termal arasında işbirliği
İhsaniye turizm meslek lisesi ile özgül termal arasında işbirliği
Emirdağ’da karla mücadele çalışması başladı
Emirdağ’da karla mücadele çalışması başladı
“Yeni yıl sağlık, huzur ve barışla yazılsın”
“Yeni yıl sağlık, huzur ve barışla yazılsın”
AK Parti Döğer, Erkmen ve Işıklar’da kongreye gitti
AK Parti Döğer, Erkmen ve Işıklar’da kongreye gitti
“Ellerimizi yıkamayı ihmal etmeyelim”
“Ellerimizi yıkamayı ihmal etmeyelim”
Başkan Nergiz’den duyarlı davranış
Başkan Nergiz’den duyarlı davranış
Rusya
Rusya'dan Türkiye'ye kritik çağrı: Savaş uçakları için...
Başkan Koyuncu Ankara’dan heybesi dolu döndü
Başkan Koyuncu Ankara’dan heybesi dolu döndü
Sevgi bohçası izler bırakıyor
Sevgi bohçası izler bırakıyor
AKÜ, gastronomi şehrinin akredite üniversitesi oldu
AKÜ, gastronomi şehrinin akredite üniversitesi oldu
“Teknoloji Fakültesi mühendislik eğitimi veriyor”
“Teknoloji Fakültesi mühendislik eğitimi veriyor”
Sinada, “edebiyat akademisi” oldu
Sinada, “edebiyat akademisi” oldu
Afyon’da üretim, gastronomi kültürünü geliştirdi
Afyon’da üretim, gastronomi kültürünü geliştirdi
Küçükhüyük Belediyesi’nden asker eğlencesi
Küçükhüyük Belediyesi’nden asker eğlencesi
TARIMKON gıda terörüne karşı mücadele başlattı
TARIMKON gıda terörüne karşı mücadele başlattı
Tarihi eserleri satmaya kalkınca yakalandılar
Tarihi eserleri satmaya kalkınca yakalandılar
Kabukçu çalışmaları değerlendirdi
Kabukçu çalışmaları değerlendirdi
Vali Tutulmaz, Hocalar İlçesinde Vatandaşları Dinledi
Vali Tutulmaz, Hocalar İlçesinde Vatandaşları Dinledi
Sokak hayvanları unutulmadı
Sokak hayvanları unutulmadı
Muhtar suya zam yapınca köylüler susuz kaldı
Muhtar suya zam yapınca köylüler susuz kaldı
Vali Tutulmaz Yılın Son Halk Toplantısında Vatandaşı Dinledi
Vali Tutulmaz Yılın Son Halk Toplantısında Vatandaşı Dinledi
2 kg Kubar Esrar maddesi yakalandı
2 kg Kubar Esrar maddesi yakalandı
Emirdağ “çay dere”de temizlik çalışmaları başladı
Emirdağ “çay dere”de temizlik çalışmaları başladı
Haber Yazılımı