Haber Detayı
24 Temmuz 2013 - Çarşamba 02:03
 
Yaz yolculukları felç riskini artırıyor
Sıcak havalarda araçla yolculuk yapmak işkenceye dönüşebiliyor. Çare bazen klimayı bazen de camları açmakta bulunuyor ancak her iki durum da yüz felcine davetiye çıkarabiliyor
Sağlık Haberi
Yaz yolculukları felç riskini artırıyor

Klima veya açık camla seyahat sonucu oluşan yüz felçleri genelde kendiliğinden iyileşebiliyor. Ancak 6 ay içerisinde iyileşme olmazsa kalıcı yüz felci tehlikesi doğabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Akın Banaz, yüz felcinin gözleri de etkilediğini belirterek, “Dış görünümde, çiğnemede sorunlar oluşturan yüz felci, göz kapanmasını da olumsuz etkileyerek göz sağlığını tehlikeye düşürebilir” dedi.

Yüz felçleri ameliyatlara bağlı olarak da oluşabiliyor. Özellikle KBB ve beyin ameliyatları sonrasında yüz felci görülebiliyor. Nedeni bilinmeyen vakalar, idiopatik yüz felçleri olarak adlandırılıyor. Islak yüzle soğuğa ya da rüzgâra maruz kalma, sıcak havalarda arabanın klimasını yüze doğru tutarak uzun süre çalıştırma, soğuk veya kavurucu sıcaklarda arabanın camlarını açarak yol alma gibi nedenler idiopatik yüz felcinin nedenleri arasında yer alıyor.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 

Yüz felçlerinin büyük bir kısmının kendiliğinden düzeldiğini, düzelmeyenlere çeşitli tedaviler uygulandığını belirten Op. Dr. Banaz, yüz felci geçiren hastanın göz tedavisinin de aksatılmaması gerektiğini söyledi. İlk 6 ay suni gözyaşıyla destek tedavisi yapılmasını öneren Banaz, yüz felcindeki göz tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:

• Ağır kaş düşüklüğü varsa direkt cilt alarak kaş kaldırma yapılır.

• Kalıcı yüz felçlerinde sarkma olan alt kapak kuvvetlendirilmelidir.

• Alt kapaktaki sarkmayı düzeltmek amacıyla cerrahi tedavi yapılır.

• Üst göz kapağında uygulanan en önemli yöntem altın ağırlık uygulamasıdır.

• Altın seçilmesinin nedeni az reaksiyon vermesidir.

• Belli bir ağırlıktaki altın plak kapağın içine takılır.

• Yüz felcinde gözü kapayan kas çalışmaz.

• Altın ağırlık yönteminin mekanik etkisiyle gözün fonksiyonu yerine getirmesi sağlanır.

• Bir diğer tedavi seçeneği göz kapağını yandan kısaltmaktır. Yüz sarkmalarına yönelik tüm kapağı yukarı doğru çekmek de mümkün olabilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sıcak, havalarda, araçla, yolculuk, yapmak, işkenceye, dönüşebiliyor, Çare, baze
Yorumlar
Haber Yazılımı