Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 16:48
 
Ücretsiz bir şekilde öğrencilerin yanındalar
Liseye giriş sınavı (LGS)'nin açıklanması ile Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Kurucusu Önder Artuk ve Müdür Yardımcısı Ömer Mürsel Bilik akıllara takılan soru işaretlerine detaylı bir şekilde cevap verdiler. Liseye başlayacak olan öğrencilerin ve velilerin dikkat etmeleri gereken noktalara değinen Müdür Yardımcısı Ömer Mürsel Bilik puan odaklı tercih yapmanın yanlış olduğunu belirtti.
Eğitim Haberi
Ücretsiz bir şekilde öğrencilerin yanındalar

Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Kurucusu Önder Artuk öğrencilere seslendi. Artuk," Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Türkiye'de ki teknik kolejlerden bir tanesidir. Biz de burada çocuklarımızın orta okuldan liseye geçişte yapacakları tercihte yanındayız.Çünkü öğrencilerin kariyer planlamalarında Lise çok önemli bir yer eğer üniversite sınavlarında başarılı olmak istiyorlarsa ve bir meslek edinmek istiyorlarsa Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji bulunmaz bir okuldur. Tabi bu süreçte yapmaları gereken bir tercih var bu tercih sırasında profesyonel yerlerden yardım almaları gerekiyor. Biz de ilimizde ki tüm 8. sınıftan 9. sınıfa geçen öğrencilerimize ücretsiz bir şekilde danışmanlık edeceğiz. Tamamen ücretsiz danışmanlığımıza randevu almalarına gerek kalmadan tüm çocuklarımızı bekliyoruz" dedi.

"AFYON TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA"

Geçtiğimiz Pazartesi açıklanan Liseye Giriş Sınavı (LGS) ile ilgili olarak bilgi aktaran Bilik," Pazartesi günü itibariyle Lise Giriş Sınavından merkeze yerleştirme ile öğrenci alan okulların ve öğrencilerin taban ile aldıkları puanlar yayınlandı. Bu bağlam da Afyon ilinin genel bir değerlendirmesini yapmak isteriz. Afyon'da sınava giren öğrenci sayısı 9 bin 101 tüm il,ilçe ve köy olarak. Her testten 20 sorunun sorulduğu bu sınavda Afyon genelinin Türkçe ortalaması 20 soru üzerinden 9, Matematik ortalaması 20 soru üzerinden 2.64, Fen 20 soru üzerinden 6.96, İnkılap Tarihi Dersi 20 soru üzerinden 5.8, Din Kültürü Dersi 5.83 İngilizce ise 3.41bu duruma baktığımızda Afyon'un Türkiye'nin ortalaması altında kaldığını görüyoruz. Ancak yine de geçen seneye göre bu seneki yapılan sınavın biraz daha kolay olması Türkiye genelinde puanların yükseleceği anlamına gelmektedir. Bunun analizi ise örneğin; geçen sene yüzde 10'luk diliminde ki bir öğrenci misal olarak 400 puan almışsa bu sene 460 puan aldığını görmekteyiz. Bu da Afyon için puanların 60 puan olarak yükseleceğini göstermektedir. Bu yükseliş sınavla öğrenci alan Süleyman Demirel Fen Lisesi, Kamil Milas Fen Lisesi, Afyon Lisesi, Toki Sosyal Bilimler Lisesi ve bazı proje okulları için geçerlidir" şeklinde konuştu.

"LGS'DE TERCİH HER ŞEYDİR"

Velilerin Dikkat etmesi gereken konulara değinen Bilik," Velilerimizin dikkat etmesi gereken önemli bir husus vardır. Sakın puana göre tercih yapmayın çok büyük yanılgıya düşersiniz. Kesin yerleşirim düşüncesi çok yanlış bir tercih uygulaması olur. Tahminlerimize göre Süleyman Demirel Fen Lisesi 1.86'lık dilimden öğrenci alacağını hesap ediyoruz. Bu bağlam da Kamil Milas Anadolu Lisesi 4 buçuk veya 5'lik dilime giren öğrenci alacaktır. Afyon Lisesi yüzde 7'lik dilimden Toki Sosyal Bilimler ise 9'luk dilimden öğrenci alacağını hesap ediyoruz. Tabi ki her ne kadar Afyon olarak Türkiye ortalamasının altında olsak da tamamen tüm soruları doğru yanıtlayan öğrencilerimiz de vardır bir soruyu yanlış yapan öğrencilerimiz de vardır. Bu öğrencilerimiz de İstanbul'da Galatasaray Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi gibi yerleri tercih ediyorlar. Bu öğrencilerimizin de Yeşilyol'da bulunan tercih merkezimize bekliyoruz burada onlara yardımcı olarak tercihlerini yapacağız. LGS' de tercih her şeydir. Dediğimiz gibi puan aldanmasına düşerseniz çok büyük yanılmış olursunuz. Eğer illa ki kendi puanınızla tercih yapmak isterseniz de kendi almış olduğunuz puandan 60 puan çıkartarak kıyaslama yapabilirsiniz. Çünkü bu sene Afyon ilinde puanlar 60 puan yükselecektir" ifadelerini kullandı.

KİRAP OKUNMADAN BAŞARI BEKLENEMEZ

Eğitimci olarak öğrenci ve velilere tavsiye de bulunan Bilik," Afyonkarahisar'ın Türkiye ortalamasının altında kalmasının sebebi diğer illere göre merkez nüfusunun az olup köy nüfusunun fazla olması ve maalesef kırsal kesimlerde yeteri kadar eğitime önem verilmemesi. Afyon'da öğrenci nüfusu 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 4 bin 500 ama sınava giren sayı 9 bin bu da başarının düşmesine neden oluyor. İlk okuldan itibaren çocuk matematikte yapmak istese fen de yapmak istese de kitap okumaları şarttır. Okuduğunu anlamayan bir öğrenci matematik yapamaz. Bugün doktorlar mühendisler en çok kitap okuyanlardır.İlk olarak kitap okuma da yükselmemiz gerekiyor. Kitap okuma da Türkiye ortalamasının altında kalmaktayız. Tabi ki bu öğrenciler bu sınavla sadece proje okullarına gidebileceklerdir. Proje okulları dışında Afyon'da düz lise ve meslek liseleri mevcuttur. Eski adı ile Anadolu lisesi olarak geçen okullar artık düz lise olarak geçiyor. Eğer bir öğrenci proje okullarını yani fen lisesi, Anadolu lisesi gibi okulları kazanamıyorlarsa ve yüzde 10'luk bir dilime giremiyorlarsa kesinlikle mesleki eğitimleri düşünmelerinde büyük fayda vardır. Çünkü yüzde 10'luk dilim 4 yıl sonra üniversite sınavında 2 yüz bin e takabil edecektir. Günümüz şartlarında tıp, eczacılık, diş hekimliği ve hukuk gibi meslek alanlarını kazanma şansı yoktur. Ancak bir meslek eğitimine gittiği zaman hem meslek lisesinin verdiği ek puanlarla hem de üniversiteden aldığı puanla bir iş sahibi olabilir. Rahmiye Sare Palalı Koleji'ne gelecek olursak bizim kolejimiz her mezun ettiği öğrenciye iş yeri açma belgesini veriyor. Üniversite sınavına gireceği zaman ise 150 puana kadar ek puan veriyoruz. Ayrıca üniversite düşünmeyen öğrencilerimizi bile üniversiteye yerleştirdik. 18 yaşında liseden mezun öğrencilerimiz tornavida tutmayı bilmiyorsa bir tezgah kullanmayı bilmiyorsa kendine hayatta bir yer bulamayacaktır. Zaten devletimizin geliştirdiği politika da budur. Bugün düz liseler okunduğu zaman sonunda soru işaretleri getirirken meslek liseleri sonunu bildiğiniz okullar olacaktır. Tabi ki her öğrencinin ilgi alanına ve kafasına uygun okullar mevcuttur. Tekrar öğrencilerimizi Yeşilyol'da ki tercih merkezimize bekliyoruz.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ HİSAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ücretsiz, bir, şekilde, öğrencilerin, yanındalar,
Yorumlar
Haber Yazılımı