Haber Detayı
15 Nisan 2015 - Çarşamba 23:45
 
TURİZM HAFTASI KUTLANDI
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Hattat Ahmet Karahisar Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen programda ilk olarak saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından kürsüye gelen İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili İhsan Akar, 15­22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftasını kutlama programı hakkında bilgi verdi. Programa Valİ Hakan Yusuf Güner’in yanı sıra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili İhsan Akar ile il müdürleri ve öğrenciler katıldılar.
Turizm Haberi
TURİZM HAFTASI KUTLANDI

Programa katılan öğrencilere etkinliğe katıldıkları için teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Hakan Yusuf Güner, “Sevgili çocuklar öncelikle bizlere çok büyük enerji ve sinerji verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum ve hoş geldiniz diyorum. Sevgili çocuklar, şu anda Belediye Başkanı amcanızda aramızda. Bugünün anısına bu programa katılan tüm çocuklarımız Akarçay’da bulunan gondola binerek gezebileceksiniz. Turizm Haftası Afyonkarahisar için son derece önemlidir. Çünkü Afyonkarahisar’ın geleceği, şehri var eden potansiyellerden biriside kültür ve turizm sembolü ve simgesi üzerinde kurulmuş durumdadır. Bu anlamda hem devletimizin, hem hükümetimizin, hem de yerel anlamda Valiliğimizin, Belediyemizin, Üniversitemizin, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzün ciddi çalışmaları var. Ama takdir edersiniz damlaların derya olması için biraz zamana ihtiyacımız var. Çalışmalarımızın ve gayretlerimizin sonunda ben bunun bir derya haline geleceğine inanıyorum. Zaten şehrimizde daha önceden birçok şey yapılmış, çok güzel bir Akarçay’ımız var, yüzme havuzlarımız var,  spor tesislerimiz var, özellikle Çavuşbaş Mahallesi dediğimiz mahallede tarihi çeşmelerimizin, türbelerimizin olduğu bölge var. Yani şehrimizde sayabileceğimiz bir sürü imge var. İnşallah belediyemiz, üniversitemiz, kültür ve turizm il müdürlüğümüzle ve kalkınma ajansımızla birlikte yapmış olduğumuz Afyonkarahisar  vizyon kitabını da yakında basımını tamamlayıp herkese dağıtacağız. O kitap da aslında bizim görüp de fark edemediğimiz şeyler olacak. Yani mucize şeyler olmayacak, hepimizin her gün gördüğü ama fark edemediği, bakıp ta göremediğimiz şeyleri o kitap bize gösterecek” dedi.

 

ÖĞRENCİLERİMİZİ ŞEHRİMİZLE BULUŞTURACAĞIZ”

Kültür ve Turizm Çalıştayı’nın üçüncü toplantısını 15 Haziran 2015 tarihinde belediye başkanlığımızın ev sahipliğinde paydaşlarımızla beraber gerçekleştireceğiz. Çalıştay’ın temel paydaşları arasında Valiliğimiz, belediyemiz,  üniversitemiz ve valiliğe bağlı birimler bulunmaktadır. Şimdi bu saydığım paydaşlarımız 15 Haziran tarihine kadar hazırlıklarını, çalışmalarını, sahadaki faaliyetlerini etap etap yürüteceklerdir. Bir sonraki toplantıyı ise 15 Eylül 2015 tarihinde üniversitemizde yapacağız. Rektör yardımcımızın koordinasyonunda etap, etap sonuca doğru kararlı bir şekilde yürüyeceğiz. Yaptığımız işler eylem planının içerisinde sarı renkte, süreci devam edenler mavi renkte, yapacağımız işleri de başka bir renkle görsel hale getireceğiz ve kamuoyu ile paylaşacağız. Bu bir ortak çalışma projesi olacaktır. Bu işin rehberliğini Valiliğimiz yapıyor ama, asıl işin omurgasını belediyemiz oluşturacaktır. Üniversitemizde buna katkı sağlayacak, üçlü bir yapı ile kültür müdürlüğü, orman müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü zaten onlar valiliğimize bağlı kurum ve kuruluşlar olacaktır.  Bu şekilde inşallah çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz ve zaman içerisinde bir tur otobüsü düşünüyoruz.  Bu tur otobüsünün belli ziyaret noktaları olacak, ilk planda belediyemiz ile beraber bu tur otobüsü sayesinde otellere gelen müşterileri şehrimizle ve üniversitemizdeki öğrencilerimizle, üniversitemizdeki öğrencilerimizi de şehrimizle buluşturmuş olacağız. Bu sayede gördüğümüz, baktığımız şeyleri bir kez daha yakından fark etmemiz sağlanmış olacaktır. Bu faaliyetlerimiz sırasında profesyonel olan ve şehrimizi bilen, şehrin yerlisi olan rehberler görevlendireceğiz” dedi.

TURİZM HAFTASINDA SAHADA OLALIM”

 

Allah nasip ederse güzel sinerjiler oluşturacağız, güzel noktalar oluşturacağız diyen Vali Güner, “ Bunu daha sonra diğer ilçelerimize de çevremizdeki illere bağlı ilçelere de taşıyacağız. İnşallah bu dönemde güzel bir fotoğrafın, güzel bir resmin bu güzel birliktelikle oluşacağına inanıyorum. En önemli gücümüzün hasbilik ve samimiyet olduğunu değerlendiriyorum. En büyük sermayemizin de bu olduğuna inanıyorum. Makamların, mevkilerin ve bu şehrinde bize emanet olduğunu düşünüyor ve bir şekilde egolarımızı ön plana çıkarmadan, herkesin de birbirine saygı duyacağı bu çalışmalarımızı birlik ve beraberlik içerisinde devam ettireceğiz. Biraz önce İl Kültür ve Turizm Müdürümüz faaliyetlerini belirtti. Turizm Haftamızda biraz daha sahada olalım istiyoruz, insanlarla, çevreyle temasımız daha güçlü hale gelsin, hep böyle resmi söylemlerle resmi yazışmalarda değil sahada bir şeyleri gösterelim. Hepinize çok teşekkür ediyorum, Turizm Haftamız tekrar kutlu olsun diyorum ” dedi.

 

GÖNÜLLÜ TURİZM ELÇİLERİNE SERTİFİKA VERİLDİ”

Programın devamında Afyonkarahisar’ın Tanıtım CD’si izlenmesinin akabinde Emir Murat Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından sebze dekor çalışması,  Skeç gösterisi ve AKSAM Halk Oyunları ekibi tarafından folklör gösterileri yapıldı. Program, Vali Hakan Yusuf Güner tarafından Gönüllü Turizm Elçilerine sertfikalarının verilmesiyle sona erdi. Vali Güner, program sonunda Hattat Ahmet Karahisar Kültür ve Sanat Merkezinin salonunda Keçe sanatçıları tarafından hazırlanan keçe sergisinde incelemelerde bulunurken, keçe sanatçısı Gülenay Yalçınkaya’dan keçe sanatı ile ilgili bilgiler aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TURİZM, HAFTASI, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı