Haber Detayı
15 Haziran 2019 - Cumartesi 11:00
 
Tesbih’in meraklısı çok
Afyonkarahisar'da 20 yıl tespih satmaya başlayan Musa Aytu (63), bunu hobi olarak yaptığını söyledi. Aytu, kadınların kehribardan yapılma tespih ya da kehribar taşı satın aldığını ve guatr hastalığını iyileştirdiği düşüncesiyle boyunlarına taktığını dile getirdi.
Gündem Haberi
 Tesbih’in meraklısı çok

İlk ticaretine 7 yaşında uzun çarşıda başlamış ve seyyar olarak başladığı ayakkabı boyacılığı ve tamiratına daha sonra kendi işyerinde devam ettirmiş. Uzun yıllar sürdürdüğü mesleğinden sıkıldığını fark eden Aytu, kendine kamyon alıp taşımacılık işine başlamış. Aldığı kamyonun şoförlüğünü de kendisi üstlenip çimento fabrikasında yıllarca taşımacılık yaptıktan sonra yağ fabrikasına geçmiş. Burada da yıllarca taşımacılık onun ardında da fabrika da personel yöneticisi olmuş. Yağ fabrikasından emekli olduktan sonra uzun bir süre boş kalmış. Aytu, şimdi İmaret Camii karşısında bulunan kahvehanede sabah 9’dan akşam 7’ye kadar tespih satarak hayatını sürdürüyor. Hazır aldığı tespihlerin yanında, özel sipariş üzerine yaptırdıklarını da satan Musa Aytu, tespihlerin 100 TL ile 10 bin TL arasında değişen fiyatlarda alıcı bulduğunu anlattı.

Aytu " Hobi olarak tespih işi yapmaya başladım. Sonrasında profesyonel olarak bu işe dönmeye karar verdim. Kehribar tespihler 100 TL'den başlıyor, 10 bin TL'ye kadar var. Özel yapım ve el işçiliği kehribar tespihler var" dedi.

KADINLAR DA İLGİ GÖSTERİYOR

Özellikle kehribardan yapılan tespihlere kadınların ilgi gösterdiğini vurgulayan Aytu, kadınların kehribar tespihleri alarak guatr hastalığına iyi geldiği gerekçesiyle boyunlarına taktığına dikkati çekti. Musa Aytu, "Tespihin çok önemli özellikleri var. Mesela stres ve depresyonu önlediğini düşünüyorum. Basit tespihlerin değil, kehribar tespihler özellikle. Yıllar önce büyükanne ve annelerimiz kehribar tespihi boyunlarına takarmış. Onun geleneği hala sürüyor. Kadınlar geliyor 4 veya 5 tane kehribar taşı istiyor. 5 kehribar taşı 500 TL. Ama kadınlarımız bunu şifa niyetine kullanıyor. " diye konuştu.

EN ÇOK İLGİ KEHRİBAR VE OLTUYA

Kehribar, oltu ve zar gibi tespihin birçok çeşidi olduğuna işaret eden Aytu, şöyle konuştu:

"Çeşit olarak tespih çok. Kehribar var, oltu var, zar var, Polonya ve İran kehribarları var. Değişik kehribarlar çok. 100 TL'den 10 bin TL'ye kadar kehribar var. Kehribar yapımıyla ilgili 3 sipariş aldım. 3 bin TL ile 4 bin TL arasında tespih çok sattım. Bana 'Kehribar var mı' diye soranlar var. Kehribar geldiğinde de öncelikle onları arıyorum. Çünkü az geliyor.." hisar gazetesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Tesbih’in, meraklısı, çok,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 Tesbih’in meraklısı çok
 Tesbih’in meraklısı çok
 Tesbih’in meraklısı çok
 Tesbih’in meraklısı çok
 Tesbih’in meraklısı çok
Yorumlar
Haber Yazılımı