Haber Detayı
13 Haziran 2016 - Pazartesi 19:22
 
TERMAL TURİZM KURULUŞLARI AFYON’DA BULUŞTU
THTDC, TÜRSAB işbirliğinde Afyon’da düzenlenen “Termal Turizmi Zirvesi’ açılışına 150’yi aşkın seyahat acentesi ile sağlık kuruluşları katıldı.
Turizm Haberi
TERMAL TURİZM KURULUŞLARI AFYON’DA BULUŞTU

Afyon Korel Thermal Otel’in ev sahipliğindeTürkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi (THTDC) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğinde termal tesisler seyahat acenteleri ile buluştu. Seyahat acentelerinin dünyada gelişen “termal turizmi” pazarından pay almaları için düzenlenen çalıştaya Türkiye'nin her yerinden 150’yi aşkın seyahat acentesi ile çok sayıda sağlık kuruluşları ve akademisyenler katıldı. 

ÖNEMLİ KATILIM OLDU


Seyahat acentelerinin termal sağlık turizmine entegrasyonu toplantısına Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Kültür ve Turizm İl Müdürü Özge Öztürk Demirayak, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Solak, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği -TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeleri Davut Günaydın, Numan Olcar, Avrupa-Türk İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, Başbakanlık eski Müşaviri Hamdi Şengel, Türkiye Sağlık turizmi Geliştirme Konseyi-THTDC ve Dünya Sağlık Turizmi -GHTC Genel sekreteri Yunus Gürkan yer aldı.

ÜMİT UYSAL:  DAHA İYİ TANITIM YAPMALIYIZ


Korel Thermal Otel Genel Müdürü ve THTDC Termal Turizm Başkanı Ümit Uysal, Afyon'daki tesislerin termal turizmi için hizmet verdiğini belirterek "Korel Thermal olarak kendimizi yeniliyoruz ve yurtdışından tedavi için gelecek yabancı konuklara daha iyi hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Otelde bulunan sağlık ekipleri ile başta fizik tedavi olmak üzere termal suların getirdiği sağlık iyileştirmeleri nedeniyle tercih ediliyoruz. Afyon bölgesinin sularının iyileştirici özelliklerini dünyayı daha iyi tanıtmamız gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

SAĞLIK TURİZMİ TÜRSAB VE THTDC İŞBİRLİĞİNDE BÜYÜYECEK


Açılışa katılan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Davut Günaydın ”Sağlık turizmi heba edilcek turizm çeşidi değildir. Bunun önemsenmesi gerekiyor. TÜRSAB olarak önemsiyoruz ve üyelerimizin sağlık turizmi yapmasını destekliyoruz” dedi. Davut Günaydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünya sağlık turizminde ilgili büyük pasta bulunuyor. Türkiye’nin bu pastadan hakettiği payı alması gerekiyor” dedi. Günaydın, Türkiye’nin 3 saat uzaklıkta 200 milyon insana ulaşan önemli bir noktada bulunduğunu blirterek “Türk turizmi için kim elini taşın altına koyuyorsa, TÜRSAB ona destek vermek zorundadır. TÜRSAB olarak Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi- THTDC ile yaptığımız işbirliği ile Türkiye’nin önemli turizmini güçlendireceğiz“

YURTDIŞINDAN PROFESYONEL DESTEK


Davut Günaydın TÜRSAB yönetiminin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile yaptıkları toplantıda seyahat acentelerinin 20’ye yakın sorunun çözümünde mutabakata vardıklarını belirterek şunları anlattı: “Türk turizminde gerçekten çok ciddi kriz vardır. Hepimiz bir kuşun kanatları gibiyiz. Kuşun kanatları olmazsa uçamaz. Artık ben sen yok biz varız anlayışı ile birlikte yola çıkıyoruz. Antalya’da yüzde 50 iptaller gibi çok ciddi sorunlar var. Bakanlıkla diğer ülkeler gibi yurtdışındaki kuruluşlardan profesyonel destek alma kararı aldık. Ayrıca İstanbul Üniversitesi ile işbirliği içinde ara eleman sorunun çözmek için sertifikasyon programı yapmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanı ile görüşerek sağlık turiziminde ki yol haritasını daha belirgin hale getirmeyi planlıyoruz.”

 

TERMAL TURİZMİN ÖNEMİNİ ŞEHİR OLARAK KAVRADIK


Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odesi Başkanı ATSO Hüsnü Serteser, Afyon’un termal turizmi için daha önceden çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek “Buna rağmen 10 yılda önemli yol kat eden termal şehirlerden biriyiz. Termal turizmin başkentine hoşgeldiniz diyecektim. Ama otellerimizi ve hizmet kalitemizi gördüğünüzde sizin karar vermenizi bekledim. Afyon termal turizminin başkentidir” dedi.


Serteser, Afyon Kocatepe Ünversitesi önderliğinde termal turizm için çalışma grubu oluşturduklarını ve şehirin tüm yönetimlerinin şehir için birleştiğini söyledi. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen 150 acenteye hizmet verecek tesislere sahip olduklarını belirter Serteser “Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Solak Afyon için çok çalıştı. Kendi üniversitesiyle termal turizm tesislerini entegre etmek gibi önemli bir çalışma sürdürüyor. Biz şehir olarak biz bunun önemini kavradık ve birlikte çalişiyoruz” dedi.

AFYON’DA YATAK KAPASITESI BÜYÜYOR


Afyonkarahisar Kültür ve Turizm İl Müdürü Özge Öztürk Demirayak, “1999’da Afyon’da enformasyon memuru olarak  göreve başladığımdan bu yana 5 yıldızlı 8 otel ve 5 binin ün üzerinde yatak bulunuyor. Yeni yatırımlarla yatak kapasitemiz 15 bin olacak” dedi.
 

TERMAL TURIZM IÇIN SEFERBERLİK LAZIM

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Solak, tıbbi genetik profesörü olarak Afyon’a 16 yıldır hizmet verdiğini belirterek “2000 yılından bu yana  gönüllü olarak çalışıyorum. Termal turizm, sağlık turizm ile birlikte düşünmeli ve bölgedeki tüm tesisler kuruluşlar ile ortaklaşa kümelenme yapılmalıdır. Üniversite olarak bazı hizmetleri kolaylaştırmak zorundayız. Bölgedeki tesislere kaliteli eleman yitiştirmek için önemli çalışmalar yaptık ve sertifikasyon programları geliştiriyoruz. Üniversitenin Afyon’da ki termal tesislerin destekçisi olarak işbirliği içinde görev yapıyor. Dünyanın en kaliteli sularına sahip bir şehirdeyiz. Türü bakımından 7-14 çeşit mineral suların gramında 1 ile 13.5 oranında yer alıyor. Bütün bu özellikler göz önüne alındığında termal turizm için tanıtım seferberliğine ihtiyaç vardır. Termal turizmi bakımından Türkiye bir termal cennetidir.”

EMİN ÇAKMAK: ACENTELERİ DÜNYA SAĞLIK TURİZMİNE AÇIYORUZ


Dünyada 100 milyar dolarlık bir pazar olan sağlık turizmi hakkında çeşitli rakamlar bulunduğunu söyledi. Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi olarak 2013’te Monako’da yapılan toplantıda 38 ülkenin katılımı ve 12 ülkenin imzasıyla Dünya Sağlık Turizmi Konseyi-GHTC’yi kurduklarını belirterek üye sayısının 55’e ulaştığını anlattı. İki yıl Türkiye’nin başkan olduğu ve halen başkanlığını Ürdün’ün yürüttüğü GHTC sekreteryasının İstanbul’da bulunduğunu anlatan Emin Çakmak şöyle devam etti:. İstanbul’u merkez yaptık. Sekretaryası İstanbul’dan yürütütülüyor. Önümüzdeki günlerde DGHTC işbirliğinde İngiltere, yunanıstan, Amerika’dan uzmanlarını katılımıyla eğitim birimini hizmete sokarak, THTDC’nin aracılığıyla Türk turizmcilerin dünya sağlık turizm pazarında etkin şekilde yer almalarını sağlayacağız.”

Kaynak: Editör: Numan Bangir
Etiketler: afyon haberleri, afyon haber
Yorumlar
Haber Yazılımı