Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 17:03
 
Taşkınları TAMBİS’e Bildirin
Türkiye’deki tüm Nehir ve dere yataklarını mercek altına alacak Taşkın Arıza Müdahale ve Mekânsal Bilgi Sistemleri (TAMBİS) programı ile taşkın ve derelere müdahale durumlarını konumu, adresi ve resimleriyle anında bildirebilirsiniz. Uygulama hakkında bilgiler veren DSİ 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber, herkesi TAMBİS’i kullanmaya davet etti.
Gündem Haberi
Taşkınları TAMBİS’e Bildirin

Asli görevlerinden birisi olan taşkınlarla mücadele için ülke genelinde binlerce tesisi inşa ederek vatandaşların hizmetine sunan DSİ, bu mücadele çerçevesinde teknolojinin son imkânlarını da kullanıyor. Son olarak vatandaşların kullanımına açtığı TAMBİS ile DSİ, taşkın öncesi, taşkın anında veya sonrasında vatandaşlardan veri akışını sağlamayı hedefliyor.

Doğru Yerde ve Doğru Kişiye Yapılan İkaza İhtiyaç Var

TAMBİS hakkında bilgiler veren DSİ 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber: “Taşkınlarda can ve mal kaybını önlemek veya azaltmak maksadıyla doğru zamanda, doğru yerde ve doğru kişiye yapılan ikaza ihtiyaç var. Devreye alınan bu sistemle yaşanan afetin gerçekleşme zamanı, konumu ve şiddeti hususundaki bilgiler ivedilikle elde edilebilecek, alınacak tedbirlerin içeriği, boyutu ve zamanlaması belirlenebilecek” dedi.

Sistem ile Fotoğraf Aktarılabilecek

Mobil uygulama TAMBİS’in nasıl kullanılacağına da değinen Berber: “Akıllı telefonlarda da kullanılabilen bu sistem ile afetin durumu hakkında bilgi verici nitelikteki fotoğraf ve açıklayıcı bilgiler mekânsal bilgi sistemine aktarılarak, vakit kaybedilmeden SMS ve e-posta ile alarm ekiplerine ve üst yönetime ulaştırılabilecek. TAMBİS’in mobil ve web uygulaması var. Vatandaşlarımız bu sistem ile taşkın, müdahale ve arızalara ilişkin ihbarda bulunabilecek ve ihbarının takibini yapabilecektir” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Taşkınları, TAMBİS’e, Bildirin,
Yorumlar
Haber Yazılımı