Haber Detayı
27 Nisan 2014 - Pazar 21:37
 
Sucuk Avize, Beğenildi
Afyonkarahisar'ın Sandıklı İlçesi yakınlarında hizmet veren dinlenme tesislerindeki sucuk avize, kente gelen yabancı ve turistlerin ilgisini çekiyor.
Turizm Haberi
Sucuk Avize, Beğenildi

Tesisin giriş koridorunun tavanına asılan sucuk avize, 264 kangal sucuk şeklinde cam ve led aydınlatmadan oluşuyor. İstanbul'dan bir firmanın yaptığı avizeyi, her gün tesise gelen binlerce kişi ilgiyle izliyor. Afyonkarahisar'ın tanıtımını yapmak ve insanların aklında kalıcı bir şey bırakmak için böyle çalışma yaptıklarını belirten Adalya İşletme Müdürü Faruk Tan, 21 yıllık işletme olan tesisi yenileme çalışmaları sırasında, buraya Afyonkarahisar'a özgü bir şeyler yapma düşüncesi doğduğunu anlattı. Bu düşünceyle sucuk avizeye karar kıldıklarını belirten Tan, şöyle dedi: "Patronumuz Barış Şeker İstanbul'da birkaç firmayla görüştü. Bir firma kabul etti. Uğraşılacak bir şey de değil. Çünkü bu camlar üfleme sanatı ile yapılıyor. Üfleyerek cama şekil verildi. Yapımları yaklaşık iki ay sürdü. Sayı olarak 264 tane. İçlerindeki lambalar led şeklinde. Patlama riski olmadığı gibi değiştirme gibi bir durum yok." Faruk Tan, sucuk avizenin yapılıp asılmasının üzerinden 5 ay geçtiğini ve çok ilgi gördüğünü dile getirdi. Tan, "Günde tesisimize 180 otobüs geliyor. Yaklaşık 10 bin kişi işletmemize uğradığında bunun 7 bin 500'ü fotoğraf çektiriyordur" diye konuştu.

Afyonkarahisar'a İlgi Arttı

Sucuk avize nedeniyle bölge tanıtımına katkıda bulunduklarını aktaran Tan, şunları kaydetti: "Misafirlerimiz sucuk avizeyle, Afyon'un sucukla özdeşleştiğini görebiliyor. Amacımız bu şekilde ilgi çekerek, Afyon'u Türkiye'ye tanıtmak. 'Sucuk Afyon'da yenir' dedirtebilmek. Kaliteden ödün vermeden sucuk ekmeğimizle, sucuk dönerimizle de hizmet veriyoruz. Buradaki sucuk avizeleri görerek sucuk ekmek yemek isteyen insan sayısı da arttı. Bulunduğumuz güzergah Ankara ve İstanbul'dan gelenlerin, Denizli, Burdur, Isparta ve Antalya'ya geçiş güzergahı.">>Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisarın, Sandıklı, İlçesi, yakınlarında, hizmet, veren, dinlenme, tesis
Yorumlar
Haber Yazılımı