Haber Detayı
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 13:50
 
Rekor başvuru yapıldı!
135 kişinin alınacağı BESYO sınavı için 2000 kişi başvuru yapıldı.Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na (BESYO) girecek öğrencilerin belirleneceği özel yetenek sınavları BESYO Spor Salonu'nda tün hızıyla devam ediyor.
Spor Haberi
Rekor başvuru yapıldı!

Afyonkarahisar  ve farklı illerden 2000 öğrenci özel yeterlilik testine katılım sağlayarak ter dökmeye devam ediyor.  Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinde ki sınavlar kameralar tarafından kayıt altına alınarak en objektif şekilde yapılırken; veliler seçmelere katılan çocuklarını internet üzerinde canlı olarak izleme fırsatı buluyor. Ayrıca koşu sınavlarının açık alanda yapılması üzerine, testlerden geçen öğrenciler zor anlar yaşıyor. BESYO’ya girebilmek için öğrenciler motorsal testlerde, erkek dayanıklılık testi, durarak atlama, ağırlık bırakma, parkur ve takla atlama gibi testlerden geçti. 2 hafta sürecek olan testlerde parkuru başarılı tamamlayan öğrenciler sevinirken, bazı öğrenciler ise istediği şekilde parkuru tamamlayamadığı için ağladığı gözlerden kaçmıyor. Özel yetenek sınavlarına , yaklaşık olarak 300 kadın aday, 1700 erkek aday olmak üzere 2000 üzeri  gibi rekor başvuru yapıldı. Sınavlar sonucunda toplamda üç bölüme 135 öğrenci alınacak. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Öğretmenlik Bölümü Yetenek Sınav sonuçları BEÜ'nün internet sitesi üzerinden açıklanacak.

 ''Sınavlarımızı objektif bir şekilde yapıyoruz''

 Beden Eğitimi Spor Yüksel Okulu Müdür yardımcısı Öğretim Görevlisi Mehmet Yıldız,, sınavların objektif yapıldığını söyleyerek,''Her sene olduğu gibi bu sene de özel yetenek sınavları üniversitemizde gerçekleştirdik. Bu sene de yine sınav esnasındayız. Güzel bir sınav oldu. Toplamda 2000 üzeri başvuru oldu. 300 kadın aday, 700'de erkek aday başvuru yaptı.. Toplamda bu sene Beden Eğitimi Yüksek okulumuza 135 öğrenci kabul edeceğiz. Memnunuz objektif bir sınav yapıyoruz. Bununda karşılığını alıyoruz. Bu bölgeden ve bütün Türkiye'den adaylarımızı sınavımıza alıyoruz. Önümüzde ki haftalarda da sonuçları açıklayacağız'' dedi.

  ''Sportif ve akademik yönlü öğrencileri bünyemize katıyoruz'' 

Sportif yönlü ve akademik yönlü öğrencileri bünyelerine kattıklarını ifade eden Yıldız, ''Artık yeni Yüksek Öğretim Okulu(YÖK)'ün aldığı kararla daha önce 200 binden öğrenci alma kararı getirilmişti. Şimdi bu karar neticesinde bütün bölümlerde kabul kontenjanlarını TYT puanlarını yükseltti. Bizde yükselttik. Geçen sene 150 puanla başvuru almıştık. Bu sene de 150'le başvuru aldık. Tabi ki yüksek puanla başvuru alınca adaylar da belli bir oranla azılıyor. Biz bu anlamda sportif yönden nitelikli hemde akademik yönlü adayları aldığımızı düşünüyoruz. Rektörümüz Prof Dr. Mehmet Karakaş, Besyo Okul Müdürü Prof Dr Yücel Ocak ve ben Beden Eğitimi Spor Yüksel Okulu Müdürü olarak özel yetenek sınavına katılan öğrencilerimize başarılar diliyoruz'' diye konuştu. Alaattin Yeşilçay Özel

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rekor, başvuru, yapıldı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı