Haber Detayı
28 Eylül 2015 - Pazartesi 17:36
 
PATATES ÜRETİCİSİNİN TADI YOK
Türkiye’nin en büyük patates üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesi’nde hasat sıkıntılı devam ediyor. Bu yıl dolu, yoğun yağışlar ve hastalık nedeni ile erken başlayan patates hasadı nedeni ile patates üreticiler verim düşüklüğünden yakınıyor.
İlçeler Haberi
PATATES ÜRETİCİSİNİN TADI YOK

Hasadın bir ay sonra tamamlanması beklenirken, bu yıl bahar mevsimindeki yoğun yağış, dolu ve ‘milova’ hastalığı üreticiyi zor durumda bıraktı. Üretici, yağışlar nedeni ile ortaya çıkan ‘milova’ hastalığının verimin düşürdüğünü söyledi. Patates üreticileri fiyatların iyi olmasına rağmen verim düşüklüğünden dolayı zarar ettiklerinden yakındı.

“ÜRETİCİYE TOHUM VE GÜBRE DESTEĞİ YAPILMALI”

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, kış döneminde yaşanan doğal afetler nedeniyle başta patates olmak üzere ilçede yetiştirilen birçok üründe yüzde 50′ye varan kayıp yaşandığını aktardı. Verim Düşüklüğünden dolayı patates  üreticisini bu yıl zarar ettiğini söyleyen Süleyman Yıldız, “Patates satışı ve fiyatları arz ve talep doğrultusunda yapılmaktadır. Patates fiyatlarını da  fabrika ve tüccarlar belirlemektedir. Fabrika ve Tüccarlarda şuanda stok yaptığı için fiyatlarda bir artış  yok. İlçede 60 kuruş ile 80 kuruş arasında yapılmaktadır. Fiyatlar iyi olmakla birlikte geçtiğimiz yıla oranla aşırı yağış ve donlar verimin düşük olmasına neden olmuştur. Çiftçimiz patateslerde verim düşük olduğu için bu yıla mahsus olarak normal yardımların dışında tohum ve gübre desteği verilmesi  gerekmektedir. İlçemizde bayramdan sonra kışlık patateslerin sökümüne başlanacak. İlçemizde yaklaşık bir ay sonra da patates sökümü tamamlanır.” Dedi Ziraat Odası Başkanı Yıldız, yaklaşık bir ay sonra ilçede patates hasadı biteceği için fiyatlarda da artış yaşanabileceğini kaydetti

“VERİM DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN ZARAR EDİYORUZ”

Saltık Köyünde patates üreticisi 55 yaşında ki Kemal Göktaş: “Bu yıl patatesler hava şartlarından dolayı verim çok düşük. Geçtiğimiz yıla göre patateslerdeki verimler yarı yarıya düşmüş durumda. Hatta bazı tarlalarda verim yarınında altında.  Geçtiğimiz yıl bir dönümden dokuz ila on ton arası ürün alıyorduk. Bu yıl ise dönümünden üç ton,dört ton patates elde ediyoruz. Fiyatları da kilogramı 60 kuruş ila 80 kuruş arasında değişiyor. Aslında fiyatlar iyi ama verim düşük olduğu için zarar ediyoruz. Sandıklı’da da bir ay sonra patates sökümü tamamlanır.” Dedi

“GEÇTİĞİMİZ YIL 160 TON POATATESİN PARASINI ALAMADIM”

Patates dolandırıcılarına da dikkat çeken patates üreticisi Kemal Göktaş: “Geçtiğimiz yıl 160 ton patatesimin parasını alamadım. 90 bin liram gitti. Tarlada tüccara patatesi sattım. Oda başkasına sattı. Tüccar sattığı adamdan parayı alamadı. O da bize ödeyemiyor. Paramız kaldı. Bu yılın patateslerini sattık geçtiğimiz yılın parasını alamadık. Bu yılda verim düşük olduğu için zarardayız. Patates üreticisi her türlü zarar ediyor.”

 

Haber: Ahmet Dağlı

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: PATATES, ÜRETİCİSİNİN, TADI, YOK, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
PATATES ÜRETİCİSİNİN TADI YOK
PATATES ÜRETİCİSİNİN TADI YOK
PATATES ÜRETİCİSİNİN TADI YOK
PATATES ÜRETİCİSİNİN TADI YOK
PATATES ÜRETİCİSİNİN TADI YOK
Yorumlar
Haber Yazılımı