Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 16:58
 
"Örgüt salak mı? maddiyatınız kötüyse sizi neden mütevelliye alsın"
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde FETÖ-PDY Davaları kapsamında 04 Temmuz tarihinde 4'ü tutuklu tutuklu 23 kişi mahkemeye çıkarıldı. Silahlı Terör Örgütü'ne Üye Olma, Terör Örgütü Propagandası Yapma, Resmi Belge de Sahtecilik, Dolandırıcılık suçlarından yargılanan sanıkların çıkarıldıkları mahkemede savunmaları ve ifadeleri dinlenirken bolca beraat ve hapis cezaları verildi.
Asayiş Haberi

Tutuksuz yargılanan sanık Sinan K. 'nin 1 yıl 6 ay 22 gün, Sadık U.'nun 6 yıl 3 ay, Filiz G.'nin 6 yıl 3 ay, Mesut B.'nin 6 yıl 3 ay Şerife H.'nin 1 yıl 13 ay, Ümit Ş.'nin 1 yıl 6 ay 22 gün(5 yıl denetimli serbest), İdris T.'nin 1 yıl 13 ay, Faris A.'nin Propaganda suçundan 10 ay hapsine ve Terör Örgütüne Üye olma suçundan beraatine karar verilirken Tutuksuz yargılanan sanıklar Abdülkerim A., Ümmügül K.'nın beraatine karar verildi. Tutuklu yargılanan sanıklar Cihan Bekir Y.'nin 10 yıl, Hasan Zeki K., Veli Y. ve Nedim S.'nin Tahliyesine karar verildi.

"MADDİ DURUMUMUZ İYİ DEĞİLDİ"

Tutuksuz sanıklardan Osman G.'nin tanığı savunma yaparken; "Bizim maddi durumuz iyi değildi iflas etmiştik. Mütevelli grubuna alındığımız doğru değil" derdi. Hakim buna karşılık; Örgüt salak mı? Maddi durumunuz kötüyse neden sizi neden Mütevelli grubuna alsın" ifadelerini kullandı. Tanık Yusuf Ahmet Ç.'nin zorla duruşmaya ifadesi alınması üzerine getirilmesine ve duruşmanın ertelenmesine karar verildi.

SANIK SALONA ÇIKAMASAYDI HAKİM AŞAĞI İNECEKTİ

Tutuksuz yargılanan fiziki engeli bulunan sanık Ümit Ş.'nin ifadesi alındı. 2 buçuk yaşından beri tekerlekli sandalye de hayatını sürdüren Ümit Ş. sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla ilgili olarak;" Ben olayın büyüklüğünü bilmeden ciddiyet dışında yaptım o paylaşımları ve herkese açık olduğunu da bilmiyordum. Yaptığım bu paylaşımlar için çok üzgün ve pişmanım. Ben durumumdan dolayı ne kadar tehlikeli olabilirim? Oturduğum odada nereden bilebilirim işin ciddiyetini istemeyerek oldu çok üzgünüm" ifadelerini kullanırken avukatı ise;" Müvekkilim 2 buçuk yaşından beri tekerlekli sandalye de olduğundan dolayı konunun ne olduğunu bile bilmeden şımarıkça ve takipçi kasabilmek adına yapmıştır bu paylaşımları. Engelini siz de görüyorsunuz duruşmasına gelirken bile annesi çok zorlanıyor merdivenlerden dolayı" şeklinde konuştu. Hakim avukatın sanıkla ilgili özüründen bahsetmesi üzerine; " Eğer sanık yukarıya çıkamasaydı biz yanına kadar giderdik zaten" dedi.

"15 TEMMUZ'A KADAR KİMSE TERÖR ÖRGÜTÜ DEMİYORDU"

Tutuksuz yargılanan sanık Filiz G.'nin de savunması dinlendi. Filiz G.," Geçen celse deki HTS kayıtlarına ilişkin olarak benim iki tane hattım var. Hattın bir tanesi ilk öğretmenlik olduğum zamanlarda kullandığım hattır. O dönemde AVEA öğretmenlere bir kampanya yapmıştı ve 5 adet hat hakkı vermişti. Bende bu hakkımı aileme kullandım. Raporlarda belirtilen isimlerle ile ilgili olarak iş konuları dışında hiç bir şekilde örgütsel bir konuşmam olmamıştır. Ben bütün terör örgütlerini lanetliyorum. Telefon görüşmelerinde ki isimlerin örgüt üyesi olup olmadığını bilmiyorum" ifadelerini kullandı.Sanığın avukatı;" 15 Temmuz'a kadar hiç kimse FETÖ'ye Terör Örgütü demiyordu" şeklinde konuştu. Sanığın 6 yıl 3 ay hapsine karar verildi.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Örgüt, salak, mı?, maddiyatınız, kötüyse, sizi, neden, mütevelliye, alsın",
Yorumlar
Haber Yazılımı