Haber Detayı
22 Temmuz 2013 - Pazartesi 02:08
 
Okulum Gözbebeğim Projesinde başarı sağlandı
Afyonkarahisar Gazeteciler Dayanışma Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü “Okulum Gözbebeğim” adlı projesi gerçekleştirildi. Öğrencilere haber yazma ve gazetecilik eğitimi veren basın mensupları okul için dergi ve gazetede de çıkardı.
Eğitim Haberi
Okulum Gözbebeğim Projesinde başarı sağlandı

Proje her yıl devam etsin

Afyonkarahisar Gazeteciler Dayanışma Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü  “Okulum Gözbebeğim” adlı projesi gerçekleştirildi. Projenin amacı ise ulaşılamayan okulların etkinliklerini faaliyetlerini gün yüzüne çıkarmaktı. Muhabirler Özellikle Afyonkarahisar’da şehir merkezine uzak mahallelerdeki eğitim kurumlarının yanı sıra merkeze bağlı köy ve beldelerde de bu çalışmayı yürüttü okullarda öğretmen gibi görev üstlenen muhabirler ilk olarak gazetecilik mesleğine meraklı öğrencileri seçti. Okulun tüm sosyal faaliyetlerini takip eden bu öğrenciler okullarının seslerini ilimiz yerel gazetelerinden duyurdular. Gazeteci abileri ile Okul gazetesi ve dergisi de hazırlayan öğrenciler yılsonunda hazırlamış oldukları dergileri ailelerine dağıtmanın mutluluğunu yaşadı.

Öğrenciler kısa günde çok şey öğrendi

Okulum Gözbebeğim isimli proje sahibi Görüntü Gazetesi Haber Müdürü Numan Bangir gazetecilerle hazırlamış oldukları projenin başarılı geçtiğini söyledi. Bangir, bu mesleği yaklaşık 12 yıldan bu yana yapan birisi olarak, çocuklarla birlikte toplumun bütün kesimine yaptıkları işin anlatılması gerektiğine inandığını ve özelliklede çocukların büyüdükleri zaman severek bir meslek yapmaları için gazeteciliği onlara öğretmeye, göstermeye karar vererek ‘Okulum Göz Bebeğim’ projesini başlattıklarını söyledi.  Proje ile çok sayıda yetişme çağında olan çocuğa ulaştıklarını aktaran Bangir, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Bizler birkaç arkadaşımızla bu projeye başlarken çok heyecanlandık. Çünkü bugüne kadar yaptığımız işten dolayı kamera arkasındaydık ve olan biteni biz çekip haber yapıyorduk. Ancak proje ile birlikte bu sefer kamera karşısında biz olduk.

Öğrenciler Gazetecilik Mesleğine İlgi Duydu

Bu defa fotoğrafı çekilen ve haberi yapılan biz olduk. Bu tabii bize mesleki anlamda da olumlu katkılar verdi, en basitinden haber yazarken ki sorunluluğumuzu birazcık daha arttırdı ve haberi yazılan kişilerin neler hissettiklerini bizimde hissetmemizi sağladı. Öğrenciler açısından ise haberlerin yazılıp ve izlendiği gibi kolay bir şey olmadığını anlayarak, onlarda işin mutfağına girmiş oldular.”Görüntü Gazetesi Haber Müdürü Numan Bangir son olarak İsmet Attila Ortaokulunda 4 ay boyunca yürütülen çalışmaları ise şöyle anlattı; “ilk olarak haber yazma kurallarını öğrendik daha sonra ise kişiye hitap ve röportaj yapmayı ve son olarak Okulumuzun Sesi isimi gazetemizin haberlerini hazırladık ve gazetemize editörlük yaparak gazetemizi okuyucuları ile buluşturduk dedi. 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar, Gazeteciler, Dayanışma, Derneği, İl, Milli, Eğitim, Müdürlüğü
Yorumlar
Haber Yazılımı