Haber Detayı
11 Temmuz 2013 - Perşembe 00:39
 
Müftü, haram ilaçlara karşı uyardı
Afyonkarahisar Müftü Vekili İsmail Yıldırım, vatandaşı, içerisinde haram katkı maddesi bulunan ilaçlara karşı hassas davranmaları konusunda uyardı.
Gündem Haberi
Müftü, haram ilaçlara karşı uyardı

Dinimizce haram sayılmış maddelerin insanlara iyi gelecek ilaçlara katkı maddesi olarak konulabileceğini belirten Yıldırım, ‘İlaçların içerisinde katkı maddesi olarak alkol bulundurulabilir, bunda bir sakınca yoktur. Ana unsur olarak değil ve alkol olarak değil. Herhangi bir hastalığın ilacında katkı maddesi olarak alkol kullanmak gerekiyorsa o katkı maddesi olarak kullanılan alkol haram sayılmaz. Ancak alkolün kendisi kullanılamaz’ dedi. Haram-helal ilaç konusunda Müslümanların araştırma yapması gerektiğini belirten Yıldırım, ‘Doktorun bize tavsiye ettiği ilaçlarda haram katkı maddesi varsa, bunun alternatif bir ilaç olup olmadığını araştırmalıyız. Varsa onu kullanırız. Dini hassasiyeti yaşatmalıyız, o ölürse her şey ölür’ diye konuştu.

‘Doktor bira tavsiye edebilir ama içmeyin’

Bazı doktorların böbrek hastalarına bira içmeleri tavsiyesinde bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, ‘Böbrek temizliği için bira tavsiye edilmesi çok yanlış. Doktorun biraya karşı dini bir hassasiyeti yoksa tavsiye edebilir. Birisi bira tavsiye eder diğeri ılık su tavsiye eder, diğeri üzüm suyu tavsiye eder. Doktor tavsiyesine itibar ederiz ama dini hassasiyeti olan doktor önemlidir’ dedi. Diş ağrısında ağız çalkalamak için kullanılan rakının sakıncası olup olmadığı sorusuna cevap veren Yıldırım, şöyle konuştu; ‘İçmedikten sonra o haram olmaz ama kullanmaya gerek yoktur. Diş ağrısını gidermek için kullanabileceğimiz çok sayıda ilaç var, bunları kullanırsak daha iyi olur.’

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar, Müftü, Vekili, İsmail, Yıldırım, vatandaşı, içerisinde, haram, k
Yorumlar
Haber Yazılımı