Haber Detayı
22 Temmuz 2013 - Pazartesi 02:07
 
Mobil Belediyecilik Bir Telefon Kadar Yakın
Mobil belediyecilik uygulamasını hizmete sokan Bolvadin Belediyesi, “Kentinize Dokunun” sloganı ile interaktif belediyecilikte sınırları kaldırdı.
Bilim Haberi
Mobil Belediyecilik Bir Telefon Kadar Yakın

Bolvadin Belediyesi, teknolojinin tüm imkanlarını vatandaşın hizmetine sunmaya devam ediyor. Sürekli yenilikçi uygulamalara imza atan Bolvadin Belediyesi, iPhone'lar ve Android işletim sistemi ile çalışan cep telefonlarından belediye hizmetlerine kolayca erişimi sağlayacak uygulamaları hizmete sundu. Bu mobil uygulamaları telefonlarına yükleyip kullanmaya başlayan vatandaşlar, cep telefonlarından 7 gün 24 saat belediye hizmetlerine kolayca ulaşabilecekler.

 

Bolvadinliler Kentlerine “Dokunabilecekler”

Uygulama sayesinde vatandaşlar, anlık olarak Belediye Başkanı Nazmiye Kılçık'a mesaj gönderebilecek, bülten duyuru ve haberlerine, cenaze ilanlarına, şehirlerarası otobüs saatleri bilgilerine ulaşılabilecek, nöbetçi eczanelerin adres ve iletişim bilgilerini öğrenebilecekler. Kullanıcıların, şehrin herhangi noktasında gördüğü bir problem yada aksaklığı cep telefonundan resmini çekip,  "Öneri & Şikayet Gönder" sekmesi sayesinde çekilen resmin adres bilgisini girmeden anında Belediyeye göndermesi mümkün olacak. Sistem otomatik olarak adres ve koordinat bilgisini görerek problem kaynağına hızlı müdahalesini sağlayabilecek. Akıllı telefonların "Anında Bildirim" özelliği sayesinde ilçenin, cenaze ilan bildirimleri de anlık olarak bilgi mesajı şeklinde kullanıcılara gelecek. Belediyenin Facebook ve twitter sayfalarına ulaşılabilecek, buradaki paylaşımları görebilecekler. Bunun için vatandaşların yapması  gereken tek şey APPSTORE dan Bolvadin yada Bolvadin Belediyesi yazarak arama yapıp çıkan uygulamayı telefonuna yüklemek olacak. Android işletim sistemli cep telefonu kullananlar ise aynı şekilde Google Play Store dan Bolvadin Belediyesi yazarak  uygulamayı kullanmaya başlayabilecekler.

Cenaze İlanları Artık “Cep”Te

Belediye Başkanı Nazmiye Kılçık, konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Başkan Kılçık, teknolojinin ve özellikle akıllı telefon sistemlerinin gün geçtikçe ilerlediğine dikkat çekerek, Bolvadin Belediyesi olarak hızla ilerleyen teknolojiye ayak uydurduklarını ifade etti. Hoparlör sistemi ile halka duyurulan cenaze ilanlarından hem memnuniyet duyulduğunu hem de çok şikayetler aldığını belirten Başkan Kılçık; özellikle Bolvadin'e dışarıdan gelen insanların ve gerek evinde, gerekse okulda ders başında olan öğrencilerin bu uygulamadan duydukları rahatsızlığı dile getirdiklerini söyledi. Buna karşın Bolvadin'in yaşayan insanların bir çoğundan ise hoparlör sisteminin daha da yaygınlaşması gerektiğine yönelik talepler aldıklarını anlatan Başkan Kılçık, bir kesimin cenaze ilanlarının varlığından, diğer kesimin ise azlığından şikâyetçi olduğunu kaydetti. Bu konuda birden bire radikal bir çözüm bulunmasının zor olduğuna dikkat çeken Başkan Nazmiye Kılçık; "kentimizde cenaze ilanları başladığında dükkandaki esnaf, evde bulunan hanımefendiler, beyefendiler hemen pencereyi açıp büyük bir dikkatle cenaze ilanını takip ediyorlar. Hatta zaman zaman ‘Ben, en yakınımın cenazesine bile katılamadım’ gibi bize de serzenişte bulunuyorlar. Bunun yanında ise uygulamadan şikayetini dile getirenler ise bize ya e-posta yoluyla yada bizzat makamımızı ziyaret ederek ulaşıyorlar. Bu konuda nasıl bir çalışma yapabiliriz noktasında uzun zamandır çalışmalarımız sürüyordu. Basın Yayın Halkla

 

“Türkiye’de ilk belediye olduğumuzu söylüyorlar”

İlişkiler Servisimiz, bununla ilgili bir uygulama başlattı bunun sonucunda ise akıllı telefonların anında bildirim özelliği sayesinde ilanların bu kanaldan akıllı cep telefonu olan ve dünyanın neresinde olursa olsun bunu almak isteyen tüm hemşehrilerimize iletebileceği sonucuna vardık. Burada herkesin akıllı telefonun olmayacağını bu oranın mevcut telefon kullanıcılarının ancak % 25’i kadar olduğunu öğrendik. Bu nedenle akıllı telefonu olmayan vatandaşlarımız için ise toplu sms yöntemi ile ilanları cep telefonlarına gönderme kararı aldık. Bu hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşlarımız ise cep telefonunun kısa mesaj bölümünden “ilan” yazıp 0 544 612 5234 numaralı telefona bir mesaj göndermeleri yeterli olacak. Bu uygulama ile biz cep telefonuna ilan servisimizi tüm vatandaşlarımıza açmış oluyoruz. Bu konuda Türkiye’de ilk belediye olduğumuzu söylüyorlar. Çünkü biz akıllı telefonu olanlara da, olmayanlara da ilan servisimizi vereceğimizi taahhüt eden tek belediyeyiz” diyerek  uygulamanın sadece cenaze ilanları ile sınırlı olmadığını ifade ederek; belediyenin önemli haber ve duyurularının da bu sistem sayesinde vatandaşlara bilgi mesajı şeklinde ulaşacağını aktardı. Kullanıcıların, şehrin herhangi noktasında gördüğü bir aksaklığı cep telefonundan resmini çekerek  "Öneri & Şikayet Gönder" sekmesi sayesinde çekilen resmin adres bilgisini girmeden anında Belediyeye gönderebileceğini de söyleyen Başkan Nazmiye Kılçık; nöbetçi eczaneler adres ve iletişim bilgileri ile şehirlerarası otobüs saatlerine kadar kente ait bir çok bilgiye bu sayede ulaşılabileceğini dile getirdi.>>görüntü

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mobil, belediyecilik, uygulamasını, hizmete, sokan, Bolvadin, Belediyesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı