Haber Detayı
24 Ekim 2013 - Perşembe 00:00
 
MEVLEVİLİK BİLİMSEL ANLAMDA ELE ALINACAK
Afyonkarahisar'da bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Sultan Dîvânî ve Mevlevilik Sempozyumu’nun, 25 Ekim Cuma günü Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ev sahipliğinde ANS Kampüsü Atatürk Kongre Merkezi'nde başlayacağı bildirildi.
Bilim Haberi
MEVLEVİLİK BİLİMSEL ANLAMDA ELE ALINACAK

Sempozyumla ile ilgili bugün AKÜ Rıza Çerçel Kültür Merkezi'nde tertip komitesi tarafından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda sempozyumun detayları hakkında bilgiler veren AKÜ Devlet Konservatuvarı Okutmanı Yunus Emre Uğur, kapsamı her geçen yıl genişleyerek devam eden sempozyumda bu yıl yurt içi ve yurt dışından bilim insanlarının katılımıyla 26 bildiri sunulacağını belirtti. Ayrıca Mevlâna ve Mevlevilik alanındaki çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası platformlarda tanınan ve geniş bir okur-izleyici kitlesine sahip olan araştırmacı yazarlar Esin Çelebi Bayru, Cemal Nur Sargut ve Nur Artıran'ın da birer konferans vereceğini kaydeden Uğur, “Sempozyumdaki bilimsel oturumlarda, Hz. Mevlânâ'nın yedinci nesil torunlarından olan ve başta Afyonkarahisar Mevlevihanesi olmak üzere, Anadolu'da ve Anadolu dışında birçok Mevlevihane'nin açılmasına ve bu yolla Mevlevîliğin yayılmasına öncülük eden Sultan Dîvânî bir eksen kabul edilerek, Mevlevilik ile ilgili diğer unsurlar da çeşitli konu başlıkları ile değerlendirilecek. Konu ile ilgili yurt içi ve yurt dışından katılacak olan çağrılı araştırmacılar tarafından yeni çalışmalar ortaya konacak" dedi.

SEMPOZYUMDA MEVLEVİLİKLE İLGİLİ BİRÇOK KONU ELE ALINACAK

İki gün sürecek olan Uluslararası Sultan Dîvânî ve Mevlevîlik Sempozyumu'na sunulan bildirilerde şu konular ele alınacak: “Mevlâna ve eserleri, Mevlevî postnişinler, Mevlevîhâneler, Mevlevîliğin diğer tasavvufi akımlarla ilişkisi, Mevlâna ve Mevlevîlik bibliyografyası, Mevlevîlikte âdap, erkân ve yaşayış, birey ve toplum açısından Mevlevîlik, popüler kültür ve Mevlevîlik, kültür, sanat ve mûsîkide Mevlevîlik ile Sultan Dîvânî ve Afyonkarahisar'da Mevlevîlik.” Öte yandan, sempozyum çerçevesinde AKÜ Sultan Dîvânî Uygulama ve Araştırma Merkezi, Fen Edebiyat Fakültesi, Devlet Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından AKÜ Bilimsel Araştırma Projesi olarak gerçekleştirilen "Sultan Dîvânî ve Afyonkarahisar'da Mevlevîlik" isimli belgeselin galasının da sempozyumun açılış töreninde yapılacağı belirtildi.>>iha

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisarda, yıl, üçüncüsü, gerçekleştirilecek, olan, ‘Uluslararası, Sultan
Yorumlar
Haber Yazılımı