Haber Detayı
02 Temmuz 2018 - Pazartesi 21:11
 
"LIVERUR projesi, çok ortaklı uygulanan örnek bir projedir"
Kırsal Alanlarda Yaşam Laboratuvarı Araştırma Konsepti (LIVERUR)” Projesi Açılış Toplantısı düzenlendi
Kültür Haberi

Horizon2020 (Ufuk 2020) Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen veAjansımızın ortağı olduğu4.1milyon avro bütçeli“Kırsal Alanlarda Yaşam Laboratuvarı Araştırma Konsepti–Living-LabResearchConcept in RuralAreas(LIVERUR)” isimli projenin açılış toplantısı 27-28 Haziran 2018 tarihlerinde İspanya’nın Murcia kentinde gerçekleştirilmiştir. Toplam bütçenin 176.687,50 avrosu (yaklaşık 950.000 TL) Ajansımız tarafından TR33 Bölgesi’nde gerçekleştirilecek faaliyetler için kullanılacaktır. Toplantıya Ajansımız Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı İskender Cem Leblebici ve Uzman Ahmet Sever katılım sağlamıştır.

LIVERUR projesi,1 Mayıs 2018 tarihinde proje koordinatörü UniversidadCatólica San Antonio de Murcia (İspanya) ile Avrupa Komisyonu arasında imzalanan hibe sözleşmesiyleresmi olarakuygulanmaya başlamıştır. 27 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen açılış toplantısı ile fiili olarak uygulamaya başlanan LIVERUR projesi kapsamında kırsal alanda yenilikçi iş modelleri oluşturulacaktır. İtalya’dan dört; Fransa, Avusturya ve İspanya’dan üçer; Çekya’daniki; Slovenya, Portekiz, Yunanistan, Malta, Litvanya, Tunus ve Almanya’dan ise birer ortağın bulunduğu konsorsiyumda Türkiye’den Zafer Kalkınma Ajansı yer almaktadır. 13 farklı ülkeden 23 kurum/ kuruluşun yer aldığı LIVERUR projesi, çok ortaklı uygulanan örnek bir projedir.

Projenin uygulanacağı 13 bölgeden biri olan Manisa’da yaş ve kuru meyve - sebze konusunda araştırma yapılacaktır. Proje kapsamındahâlihazırda farklı alanlarda kullanılan Living-Labkonseptinin kırsal alanlarda uygulanması, proje uygulama alanlarının canlı laboratuvarlar olarak ele alınması, bölgeninsosyo-ekonomik ve rekabetçilik analizlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Geleneksel değer ve tedarik zinciri yaklaşımları ile yeni Living-Lab yaklaşımı arasındaki farkların ortaya konulması ve böylece kırsal bölge ekonomisini daha rekabetçi, esnek ve daha girişimci hâle getirecek iş modelinin geliştirilmesi de projenin amaçlarındandır. Proje faaliyetleri kapsamında ise Avrupa’da hâlihazırdauygulanan kırsal iş modelleri incelenecek ve proje uygulama yeri olan 13 bölgede Living-Lab yaklaşımının uygulanması konusunda fizibilite çalışması gerçekleştirilecektir. Yapılacak analiz ve araştırmalar sonucunda uygulama alanlarına özel iş modelleri oluşturulacak ve bu iş modelleri proje süresi içerisinde uygulanacaktır.

Ufuk 2020 ProgramıKırsal Rönesans Çağrısı (Kırsal bölgelerde inovasyonun teşvik edilmesi ve iş olanaklarının oluşturulması çağrısı) kapsamındaaraştırma ve geliştirme eylemi altında yer alan LIVERUR projesi, kırsal alanlarda uygulanacak yeni bir yaklaşımı hayata geçirmeyi amaçlamaktadır. Projenin açılış toplantısına katılım sağlayan Avrupa Komisyonu temsilcisi Alexia Rouby, kırsal alanların geleceğinin LIVERUR projesinde olduğunu ifade ederek farklı alanlarda uygulanan Living-Lab yaklaşımının ilk defa kırsal alanlarda uygulanmasının önemine dikkat çekmiştir. 36 ay sürecek LIVERUR projesi kapsamında Ajansımız tarafındanelde edilecek bilgi ve deneyimler ışığında bölgemizde yaygınlaştırma çalışmaları devam edecek olup aynı zamanda Ajans hibe ve destekleri ile kırsal alanda kalkınmaya katkı sağlanacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "LIVERUR, projesi,, çok, ortaklı, uygulanan, örnek, bir, projedir",
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yorumlar
Haber Yazılımı