Haber Detayı
24 Temmuz 2013 - Çarşamba 13:33
 
'İyi sucuk pişince yağ bırakmaz'
Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, ramazan ayının da gelmesiyle iftar sofralarında yerini alan sucuğun kalitesinin nasıl anlaşılacağını anlattı
Sağlık Haberi
'İyi sucuk pişince yağ bırakmaz'

Kahvaltının yanı sıra, iftar sofralarının da baş tacı sucuk, bazı hileli ve sağlıksız üretimler nedeniyle son yıllarda tüketiminden özellikle kaçınılan bir gıda maddesi haline geldi. Oysa, uygun koşul ve içeriklerde üretilen sucuk güvenle tüketilebilecek, son derece lezzetli bir besin.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, tüketicilerin kaliteli bir sucuğu nasıl anlayabileceği konusunda ipuçları verdi.

'SADECE DANA ETİNDEN YAPILMALI'

Sucuğun yalnızca yüzde 100 dana etinden yapılması gerektiğinin altını önemle çizen Gürbüz, “Maalesef son yıllarda sucukta hileli üretimlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Tüketiciler bilmelidir ki sucuk sadece danadan yapılır. Yapım esnasında, kıyma, yağ, katkı maddeleri, starter kültür ve baharatların karıştırılmasıyla elde edilen hamur, doğal kılıflara doldurulup belirli bir sıcaklık, nispi nem ve hava akımında olgunlaştırılır. Özetle, sucuğun içeriğinde dana etinin dışında sadece gerekli baharatlar bulunmalıdır. Bu kriterin dışında kalan sucuğa hiçbir şekilde itibar etmemek gerekir” dedi.  Günümüzde sucuğun fermente ve ısıl işlem görmüş olarak iki şekilde üretildiğini belirten Gürbüz “Fermente sucuk üretiminde, sucuğun olgunlaştırılması doğal ortamda ya da endüstriyel bazda oluşturulmuş doğal şartlarda yapılır. Üretme sürelerinin kısaltılması ve daha ekonomik üretim yapmak için tercih edilen yöntem ise, ısıl işlem uygulamaktır” dedi.

'MOZAİK YAPI GÖRÜLMEZ'

Bazı üreticilerin, dana etinin içerisine başta tavuk olmak üzere farklı malzemeler de kattığını belirten Prof. Dr. Ümit Gürbüz “Tavuk karıştırılmış ürün renk itibariyle bir albeniye sahiptir. Tüketicilerin bu albeniye kanmaması önemli” diyerek iyi bir sucukta aranması gereken özellikleri sıraladı. Gürbüz “Tüketiciler, kaliteli bir sucuğu öncelikle renginin parlaklığından ve doğallığından anlayabilirler. Sucuğa dıştan bakıldığında rengi kırmızımsı kahverengi olmalı, kesildiğinde çevresi ve ortası arasında belirgin bir renk farkı olmamalı. Yüzde yüz dana etinden yapılan kaliteli bir sucuğun dilimlerinin yüzeyinde mozaik yapı görülmez, içerisindeki yağ dağılımı dengeli ve et miktarına göre az olur” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Selçuk, Üniversitesi, Veteriner, Fakültesi, Besin, Hijyeni, Teknolojisi, Anabili
Yorumlar
Haber Yazılımı