Haber Detayı
27 Temmuz 2013 - Cumartesi 02:46
 
Fuar Hastanesinden başarılı operasyon
Özel Fuar Hastanesi’nde yine başarılı bir teşhis ve operasyon sonucu, şeker hastasının hem ayağı kesilmekten kurtarıldı , hem de yapılan koroner bypass ile, hayatı kurtarıldı.
Sağlık Haberi
Fuar Hastanesinden başarılı operasyon

 

Yaklaşık 8 yıldır şeker hastası olan Ramazan Avşar, hastalığı sonucunda ayağında oluşan yara için hastaneye başvurdu. Fuar Hastanesi Kalp ve Damar  Cerrahi uzmanı Op.Dr.Ömer Sait Atalay’ın muayenesi sonucu da, ayağın kesilecek duruma geldiği fark edildi.

“BU AMELİYAT OLMASAYDI HAYATIM TEHLİKEYE GİRECEKTİ”

51 yaşındaki hasta Ramazan Avşar ; “Daha önce ameliyat önerilmemişti ve bu durum Fuar Hastanesi’nde yeni  fark  edildi . Yapılan muayene sonucunda sadece ayak damarlarımda tıkanıklık, aynı zamanda kalp damarlarımda da ciddi darlıklar olduğu tespit edildi. Kalp damarlarımdaki darlık sonucu hayati tehlike, bacak damarlarımdaki tıkanıklık sonucu ise, bacağımı yitirme tehlikesi olduğu anlaşıldı . Bana aynı seansta hem kalp, hem de bacağıma balon yapılarak müdahale edildi. Bu ameliyat gerekliydi, olmasaydı hayatım tehlikeye girecekti. Doktorlarım sayın Erol Bahtiyar ve Ömer Sait Atalay’a bu başarılı ameliyat için,  ayrı ayrı teşekkür ediyorum, çalışmalarında başarılar diliyorum.”diyerek,  duygularını ifade etti.

“ŞEKER HASTALIĞI MASUM BİR HASTALIK DEĞİL”

Bypass’ı gerçekleştiren Fuar Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Erol Bahtiyar da şeker hastalığının masum bir hastalık olmadığını belirterek, birçok hastalığa da neden olabildiğini söyledi.Op.Dr. Bahtiyar hastaya , nadir bir uygulama yapıldığını vurgulayarak;  “Eğer ki kan şekerleri uygun değerler üzerinde olursa, gün gelir tüm bedenin damar tıkanıklıklarına neden olur.Örneğin: Göz damarlarının tıkanıklığında körlüğe, böbrek damarlarının tıkanıklığında böbrek yetmezliğine, şah damarının tıkanıklığında  felce, bacak damarlarının tıkanıklığında da  bacaklarda yaraya  ve bu da, tüm bacak kangrenine kadar gidebilir. Kalp damarlarını da etkileyen şeker hastalığı, sessiz kalp krizi ve ani ölümlere neden olabilmektedir. Hele şeker hastası olup hem de kötü kolesterol yüksek olursa, bu saydığımız hastalıklar çok genç yaştaki insanları,  cinsiyet gözetmeksizin etkilemektedir. Ayak yarası ile gelen bu hastamız da,  kontrol edilememiş şeker hastalığının, acı bir örneğidir” dedi.

AMELİYAT HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Açıklamalarına devam eden Bahtiyar; “Hastanemize yatırılıp, yara tedavisine başlanan hastamızın çekilen damar ve bacaklarının damar anjiyografisinde, her  iki bölgenin damarlarında ileri derece darlıklar olduğu görülmüştür.Hayati tehlike arz eden kalp damarlarının hastalığı ve ayağının kesilmesi  söz konusu olan bacak damarına aynı seansta müdahale edilmiştir.Yani koroner bypass ameliyatı ve sol bacak damarına  balon uygulanması,  aynı anda yapılmıştır. Uygulama sonunda, hastanın hayati tehlikesi ortadan kaldırılmış olup, bacağı da kesilmekten (amputasyon) kurtarılmıştır.” dedi.

“İYİLEŞME SÜRECİ HIZLA İLERLİYOR”

Fuar Hastanesi  Kardiyovasküler  Cerrahi Uzmanı Erol Bahtiyar, şeker hastalarına uyarıda bulunarak, “Şeker hastası olup da,  özellikle  ayak parmaklarında veya ayak tabanında çıkan yaraların, ileri derecede daralmış bacak damarlarından  kaynaklandığını düşünmek gerektiğini belirterek, bir an önce bir kalp ve damar cerrahi uzmanına başvurmalarını” önerdi. Uz.Dr. Erol Bahtiyar, hasta Ramazan Avşar’ın  tedavisi sonucu ayağının kesilmemiş olup, iyileşme sürecinin de hızlı seyrettiğini söyledi.>>görüntü

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özel, Fuar, Hastanesi’nde, yine, başarılı, bir, teşhis, operasyon, sonu
Yorumlar
Haber Yazılımı