Haber Detayı
05 Eylül 2013 - Perşembe 00:00
 
FRİGKÜM Toplantısı Afyonkarahisar'da Yapıldı
Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) Ağustos ayı encümen toplantısı Afyonkarahisar'da yapıldı.
Turizm Haberi
FRİGKÜM Toplantısı Afyonkarahisar'da Yapıldı

İhsaniye İlçesi'ne bağlı Gazlıgöl Kasabasında bulunan Hilal Termal toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun yanısıra, FRİGKÜM Başkanı Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanları ve İl Genel Meclis Üyeleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, müze müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği Başkanı Güngör Azim Tuna; "Birliğimizin her ay periyodik olarak yaptığı olağan encümen toplantılarından birisini bugün Afyonkarahisar Valimizin ev sahipliğinde burada gerçekleştiriyoruz. Eylül ayı içinde gerçekleştireceğimiz törende açılışını yapacağımız Frig Yolu ile ilgili olarak bugün gerekli kararları alacağız. Sloganımız ''EFSANE CANLANIYOR'' olacaktır. Yazılıkaya Anıtı önünde etkinlikler gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda yurt içinden, belki de yurt dışından davetlilerimiz olacaktır. Birliğimizce yapılan çalışmaların sonucunu büyük bir tanıtım kampanyasıyla alacağımıza inanıyorum. Bu çalışmalar kapsamında bölgemize yönelik bu üç ilin ortak zenginliği olan Frig Yolunun Türkiye ve Dünya kamuoyunda daha iyi tanıtılması ve bu yolun turizme kazandırılması noktasında ses getirecek etkinliğimizi Eylül ayı içerisinde gerçekleştireceğiz. Bugün burada Encümen üyelerimiz ile birlikte bu etkinlikle ilgili son hazırlıkları gözden geçireceğiz ve gündemdeki diğer konuları görüşerek karara bağlayacağız. Bu vesileyle Afyonkarahisar Valimize ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Daha sonra söz alan Vali İrfan Balkanlıoğlu; "Frig Vadisinin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla yapmış olduğumuz bu toplantılara ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Bu toplantıyı burada yapmamız tesadüf değildir. Burası Frig Vadisine, Frig eserlerine çok yakın mesafededir. Ayrıca burası aynı zamanda Termal açıdan son derece zengin ve kaliteli suyu olan ve yüzbinin üzerinde insana hizmet eden devre mülkler sisteminin yerleştiği Termal bölgemizdir. İçinde bulunduğumuz tesiste bir Termal tesistir. Bölge halkının Frig Vadisinden ve buradaki eserlerden azami derecede istifade etmesi lazımdır. Bu nedenle burayı nasıl tanıtabiliriz, buraya dışarıdan ve içerden nasıl ziyaretçi çekebiliriz, buradaki tesislerden vatandaşlarımız nasıl faydalanabilir, turizmimize turizm gelirlerimize katkımız nasıl olabilir sorularına cevap vermek amacıyla kurulan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği üç ilin ortaklaşa kurmuş olduğu bir birliktir. Sayın Valimizin başkanlığında önümüzdeki dönemlerde Frig Vadisinin tanıtımına yönelik çalışmalarımız devam edecektir. Önce eserlerimize sahip çıkma, sonra da tanıtıma yönelik kararlar alarak çalışmalar yapacağız. Katılımından ve katkılarından dolayı değerli dönemsel başkanımız Eskişehir Valimiz Güngör Azim Tuna'ya, Kütahya Valimiz Şerif Yılmaz'a, gerek Eskişehir'den, gerek Kütahya'dan ve gerekse Afyonkarahisar'dan katılarak bu birliğimizin çalışmalarında katkılarını esirgemeyen bürokrat arkadaşlarımıza ve müze müdürlerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Toplantı gündemine geçilmeden önce söz alan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz; "Bölge toplantısını illerimizin değişik alanlarında yapıyoruz. Bugünde Gazlıgöl'deyiz. Gazlıgöl Termal turizm bölgelerinden bir tanesi. Bu açıdan yapılacak olan çalışmalar, inşallah bölge merkezlerini olumlu yönde etkileyecektir. Bölgemizde belki en fazla Frig Yolu üzerinde konaklama ile ilgili eksiklerimiz var. Bunun içinde civardaki tesislerden istifade imkanımız olacaktır. İnşallah yapılacak olan çalışmalarla bölge, turizme kazandırılır ve bölge insanının ekonomik ve sosyal konumu da en üst seviyeye gelir. İnşallah burada hayırlı işlere vesile oluruz. Ev sahipliği için Afyonkarahisar Valimize ve tüm yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." dedi.

Eskişehir Valisi Tuna'nın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Frig Vadisi'nin canlandırılması ve turizme kazandırılması amacıyla fikir alışverişinde bulunularak gündemde bulunan konular görüşülerek karara bağlandı.

Toplantı sonrasında 3 ilin Valileri ile birlikte toplantıya katılanlar Ayazin Beldesi; Oyma Kilise, Kaya Yerleşimleri, Avdalaz Kalesi, Demir Köyü; Aslantaş, Yılantaş, Döğer Beldesi; Kırk Merdiven, Emre Gölü, Memeç Kayalıkları ve Kervansaray'da incelemede bulundu.haberler.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Frigya, Kültürel, Mirasını, Koruma, Kalkınma, Birliği, (FRİGKÜM), Ağustos, ayı
Yorumlar
Haber Yazılımı