Haber Detayı
05 Ekim 2013 - Cumartesi 00:00
 
Frig Vadisi yarışmalarla sevdirilecek
Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez, Frig Vadisini türizme kazandırmak ve tanıtmak için bir çok yarışma düzenlendiğini, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği’nin bu alanda tanıtıma devam edeceğini kaydetti.
Turizm Haberi
Frig Vadisi yarışmalarla sevdirilecek

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi (İGM) Ekim ayı çalışmaları bugün İGM Başkanı Salih Sel Başkanlığı’nda gerçekleştirilen 4. oturum ile devam etti. Gerçekleştirilen toplantıda Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez, Frig Vadisi ve Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgilendirmelerde bulundu. FRİGKÜM’un kuruluş amacının Frig Vadisi’nin korunup ileriki nesillere en iyi şekilde aktarılması olduğunu kaydeden Üyümüz, bunun için çalışmaların hassasiyetlikle sürdürüldüğünü dile getirdi. 31 Ekim 2009 yılında, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İl Özel İdareleri tarafından kurulan FRİGKÜM’un yaklaşık 3 yıllık süre zarfında Frig Vadisi’nin tanıtımı adına bir çok yarışma düzenlediğinden bahseden Üyümez, “Frig Uygarlığının hüküm sürdüğü Afyonkarahisar, Eskişehir, Kütahya ve Ankara illeri arasındaki bölgede antik yürüyüş yollarına dayalı ve Frig eserlerinin görülebileceği yürüyüş parkurlarının belirlenmesi, bu parkurların uluslararası standartlara uygun olarak işaretleme çalışmaları yapılması planlanmıştır. Bu kapsamda söz konusu bölgedeki antik yolların tespit edilerek birleştirilmesi, yürüyüş rotasının bilgilendirme levhaları ile donatılması, ayrıca yörenin tanıtımına katkı sağlaması amacıyla başlatılan ‘Frig Yürüyüş Yolu’ projesi, Birliğimizin katkılarıyla Proje Yürütücüsü Doç.Dr. Hüseyin Sarı ve ekibi tarafından tamamlanmıştır” dedi.

Bütçeye 147 bin lira devredildi

Frig uygarlığından günümüze kadar ulaşan tarihi ve kültürel varlıklarını tanıtmak, bölgeye olan ilginin arttırılarak turizm potansiyelinin yükseltilmesine katkı sağlamak amacıyla FRİGKÜM’un tarafından 2 kez bisiklet yarışı organizasyonu gerçekleştirildiğini kaydeden Üyümez, yaptığı bilgilendirmede şunları söyledi: “30-31 Ekim 2010 tarihinde birincisi gerçekleştirilen bisiklet yarışması Eskişehir-Yazılıkaya'da başlayıp, Afyonkarahisar Döver beldesinde son bulmuş ve toplam 75 kilometrelik parkurda 93 sporcu yarışmıştır. Frig Vadilerinin etkin tanıtımında kullanmak, fotoğraf sanatına gönül veren tüm fotoğrafçıların eserlerini bir araya getirip kaynaşmasını sağlamak ve fotoğraf sanatına katkıda bulunmak amacıyla, birliğimizce 2010, 2011 ve 2013 tarihlerinde 3 kez fotoğraf yarışması düzenlenmiştir. 2010 yılında yapılan ‘1. Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması’na 139, 2011 yılında fotomaraton olarak yapılan ‘2. Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması ve Fotomaratonu’na 133, 2013 yılında ise düzenlenen ‘3.Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması’na 240 fotoğraf sanatçısı iştirak etmiştir.” Üyümez, yaptığı bilgilendirmede ayrıca, 2012 Mali Yılı kesin hesabı sonucu 2013 yılına devreden banka bakiyesinin ise 147 bin 756 TL olduğunu söyledi.

Definecileri mi bekliyoruz?

MHP Merkez İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Karagöz, Müze Müdürlüğünün tarihi eserleri gün yüzüne çıkartmak içi kazı çalışması yapmadığını belirterek, “yeni eserler bulmak için definecileri mi bekliyoruz” dedi.  Karagöz, İl Genel Meclisi’nin 4. oturumunda günden dışı yaptığı konuşmada, İspanya gezisinden örnekler vererek şöyle konuştu: “İspanya’ya nüfusunun 1,5 katı turist geliyor. İspanyol çok az sayıda insan gördük. İspanyolların tarihi yerlerini çok güzel değerlendirip turist çekmişler. Yüce Allah bize dünyada eşi benzeri olmayan bir coğrafya nasip etmiş. Bu coğrafya yüzyıllar boyunca bir çok medeniye ev sahipliği yapmış. Hititler, Frigyalılar, Urartular, Selçuklular… O medeniyetlerden bizlere çok sayıda eser kalmış. Bir de termalimiz var. Termal için ilimize gelen turistler 4 gün duruyor. Gelen insanlara gezecek yer temin edemiyoruz. Herkes iyi niyetiyle bu konuları gündeme getiriyor ve proje hazırlamaya çalışıyor. Ama çalışmalar yeterli değil.”

‘Bekçilik bile yapamıyorsunuz’

Afyon halkının da kendi tarihine duyarsız olduğunu belirten Karagöz, “Türkiye’nin en iyi arkeolojik müzelerinden birisine sahibiz ama kaçımız ziyaret etti. Neden önce kendimiz tanımıyoruz. Müze Müdürlüğümüz bu konuda proje üretmeli. İlimizde ortaya çıkartılmayı bekleyen tarihi eserlerin olduğunu biliyoruz. Müdürlüğümüz bu konuyla ilgileniyor mu? Yoksa definecilerin ortaya çıkartmasını mı bekliyoruz? Kültür Turizm Müdürlüğü bu tarihi eserleri korumak kollamak ve yaşatma ilgili projesi var mı? Yoksa sadece bekçilik mi yapıyoruz. Gerçi Frig Vadisine gittiğimizde düzgün bekçilik yapılmadığını da görüyoruz. Tarih günden güne yok ediliyor. Peki tecrübeli personelimiz ve alan kılavuzumuz var mı? Müdürlüğümüzden bu konuda projeler bekliyoruz” diye konuştu.

Sadece Frig Vadisi yok

Dinar İl Genel Meclisi üyesi İbrahim Acar, ilçelerdeki tarihi turistik merkezlerin Frig Vadisinin gölgesinde kaldığını söyledi. Afyonkarahisar’da tarihi turistik yer denilince ilk akla gelen yerin Frig Vadisi olduğunu ve ilgili kurumların sadece buraya önem verdiğinin ifade eden Acar, Dinar ilçesinde tarihte ilk anlaşmanın yapıldığı yer olarak bilinen Apameia’nın da ilgiyi hak eden bir bölge olduğunu söyledi. Acar şöyle devam etti, “Frig Vadisi uzun yıllardan beri Valilik ve müdürlük takdire şayan bir çalışma yapıyor. Yabancı tur otobüslerinin ne kadarı buralara gidiyor. Biz gidip görmeyiz zaten, kaç yabancı burayı gezmiş. Bunu merak ediyorum” dedi. Turizmin bacasız sanayi olduğunu ifade eden Acar, “Maliyeti olmayan eşyalar bu tür turizm bölgelerinde dünyanın parasına satılıyor. Bunu biz de bu şekilde kullanmalı ve Afyon ekonomisine katkı sağlamalıyız” dedi. İsmail çavdar

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar, Müze, Müdürü, Mevlüt, Üyümez, Frig, Vadisini, türizme, kazandırm
Yorumlar
Haber Yazılımı