Haber Detayı
25 Eylül 2013 - Çarşamba 00:00
 
Frig Kültürünü Dünyaya tanıtacağız
Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) tarafından Frig Vadilerini tanıtmak ve buradaki tarihi ve kültürel güzellikleri halka kazandırmak adına yapılan 3 yıllık bir çalışmanın ardından üretilen projeler hayata geçiriliyor
Turizm Haberi
Frig Kültürünü Dünyaya tanıtacağız

Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, Antik dönemde Frigya olarak adlandırılan, günümüzde Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illerine dağılmış Frig Vadilerinin sunduğu tarihi, kültürel, jeolojik ve doğal güzellikleri bütünlük içinde yürüyerek ve bisikletle keşfetmeyi sağlayacak Frig Yolu'nun teması, günümüzden 3000 yıl öncesine kadar uzanan ve bölgede hüküm sürmüş farklı medeniyetler tarafından kullanılan antik yollar gerçekleştirilen etkinlikle tanıtıldı. Bu tür yapılan etkinliklerle birçoğu kaybolmaya yüz tutmuş veya üstüne yenilerinin yapıldığı bu yollar ve üzerinde tarihi kültürel eserler; yürüyüş yolu asıl amacının yanı sıra yörede ulusal ve uluslararası turizmin canlandırılmasına yönelik çalışmalara temel teşkil edecek ve bu dünyada benzeri olmayan değerlerle ilgili kamuoyu bilincini yükseltecektir.

“Vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdiler”

Bu amaçla Eskişehir'in Han ilçesi Yazılıkaya köyünde yapılan ‘Efsane Canlanıyor Dağlık Frigya Bölgesi Antik Yolların Tanıtım’ programına Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği Başkanı Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kınay, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya İl Müdürleri, sivil toplum kuruluşları yöneticileri ve üyeleri ve birçok vatandaş katıldı. Program İl Valilerinin, protokol üyelerinin ve vatandaşların Yazılıkaya Anıtları ve Kral Mezarlıklarına yaptıkları yürüyüşle başladı. Anıtların bulunduğu yere gelindiğinde bölgenin tanıtılmasında görev alan üniversite öğretim üyeleri tarafından bilgiler verildi. Anıtların ve Kral Mezarlıkların önünde Vali Balkanlıoğlu, Vali Tuna ve Vali Yılmaz programa katılan vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdiler.

“Bu bölgeyi en iyi şekilde tanıtacağız”

Bölgenin tanıtılması sırasında program hakkında düşüncelerini aktaran Vali İrfan Balkanlıoğlu; ‘’Frig yolu tarihte son derece önem arz eden ve büyük bir medeniyetin eserlerinin bulunduğu yol anlamına geliyor. Şimdi bir çok tarihi mekanlar bilinmekle beraber Kapadokya gibi, işte çeşitli antik tiyatroların bulunduğu Efes gibi harabelerin olduğu biliniyor. Ancak bu bölge insanlar tarafından bilinmiyor. İşte burada Frig Vadisi üç ile yayılıyor gibi görünse de Ankara’da Kordiyon var. Orada başkent 450 Km boyunca uzanıyor. Sözünü ettiğimiz eserlerin en özgünü, en güzel eserler Afyonkarahisar’dadır. Fakat buradaki anıt ve büyük olduğu için Eskişehir biraz ön plandadır. En çok anıtlar bozulmamış haliyle Afyonkarahisar’da. Kral Mezarları, Yılanlı Kapı, Aslanlı Kapı gibi birçok eserler var. Şimdi buranın insanlar tarafından gezilip görülmesi, doğa gezginleri, tarih meraklılarının ulusal ve uluslararası alandan gelmesi son derece önemli. Tabi bunun içinde tanıtım lazım. Tanıtıma katkıda bulunmak için de Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illeri FRİGKÜM diye bir birlik oluşturmuştur. Ama söz konusu tanıtımlardan en fazla istifade edecek olan il Afyonkarahisardır. Kaplıcalarımız var, Termal Otellerimiz var, turistlerimiz ve misafirlerimizi ağırlayacağımız bir çok güzel tesislerimiz var.

“Kamuoyuna Buraları Duyurmak ve Dikkatlerini Çekmek İçin Buradayız”

Ayrıca buradaki köylerinde istifadeleri olacak, güzergahların belirlenmesi, buraya gelecek olan insanların ihtiyaçlarının karşılanacağı yerlerin olması ve gezi yapılacak bölgede tedbirlerin alınması gerekiyor. Bizlerde kamuoyuna buraları duyurmak ve dikkatlerini çekmek için buradayız ’’dedi. Yürüyüşün ardından Yazılıkaya Köyü İlkokulu bahçesinde düzenlenen programda açılış konuşmasını yapan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği Başkanı Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, bölgenin ve Frig Vadisinin tanıtılmasındaki öneme değinerek, bölge hakkında bilgiler verdi. Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Songül Sonar, Frig Vadilerinin tanıtılmasında hazırlanan proje ve bu projenin yürütülmesi hususunda bilgiler verdi. Program, konuşmaların ardından bölgenin tanıtılmasına katkıda bulunan kişilere ve sivil toplum örgüt temsilcilerine İl Valileri tarafından ödüllerinin verilmesinin sonrasında Pan Flüt Sanatçısı Aydın Savaş konser dinletisi ve tarihi Frig yemeğinin yenilmesi ile sona erdi.>>haber merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Frigya, Kültürel, Mirasını, Koruma, Kalkınma, Birliği, (FRİGKÜM), tarafından, Fr
Yorumlar
Haber Yazılımı