Haber Detayı
15 Haziran 2019 - Cumartesi 10:35
 
Fetöcülere yağmur gibi ceza yağıyor
Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde FETÖ-PDY Davaları kapsamında 14.06.2019 Cuma gününde 2'si tutuklu 20 kişi mahkemeye çıkarıldı. Silahlı terör Örgütüne Üye Olma suçundan yargılanan 20 sanığın çıkarıldığı mahkemede savunmaları dinlendi. Tutuklu yargılanan 2 sanığın tutukluluk halleri devam ederken toplam da 9 sanığın hapis cezasına ve 2 sanığın da beraatine karar verildi.Gerçekleştirilen duruşma da toplam 46 sene 10 ay hapis cezası verildi.
Asayiş Haberi
Fetöcülere  yağmur gibi ceza yağıyor

Sanıklardan tutuklu yargılanan sanıklardan Talip A.' nın tutukluluk halinin devamına Murat B.' nin 8 yıl 9 ay, tutuksuz yargılanan sanıklardan Özgür Ş.'nin 1 yıl 6 ay 22 gün,  Tayyibe Betül G.'nin 8 yıl 1 ay 15 gün, Durmuş K.' nin 1 yıl 8 ay 18 gün, Nazan Ş.'nin 1 yıl 11 ay 22 gün, Selma A.'nın 1 yıl 6 ay 22 gün, Kenan E.'nin 7 yıl 6 ay, Muhammed B.'nin 6 yıl 3 ay, Müberra B.'nin 8 yıl 1 ay 15 gün hapsine karar verilirken tutuksuz yargılanan sanıklar Bedriye B. ve Suna S.' nin beraatine karar verildi. Ayrıca Resmi Belgede Sahtecilik, Dolandırıcılık ve Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma gibi toplam da 3 ayrı suçtan yargılanan Perihan K. ise Resmi Belgede Sahtecilik ve Dolandırıcılık suçlarından beraat ederken Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan dolayı 1 yıl 11 ay 3 gün hapsine karar verildi.

İŞKENCELERDEN VE BASKILARDAN KORKTUĞU İÇİN KAÇAK YAŞAMIŞ

Tutuklu yargılanan sanıklardan Murat B. ve tutuksuz yargılanan eşi Müberra B. 'nin çıkarıldıkları mahkeme de 8 yıl 9 ay ile 8 yıl 1 ay 15 gün hapsine karar verildi. Savunma sırasında Murat B.," Kriptolu haberleşme araçlarının hiç birini kullanmadım. Hayatımı idame ettirme adına bu kurumlarda çalıştım. Örgüt ve sohbetlere katılma olarak üzerime atılan suçlamaları kabul etmiyorum. Bankasya ile ilgili olarak da çalıştığım şirketler maaşımızı oradan yatırıyordu bunu hesap hareketlerimden de görebilirsiniz. Sezgin isimli tanığın hakkımda verdiği beyanları kabul etmiyorum. Kahramanmaraş'ta ele geçirilen CD ile ilgili içerisinde numaralar ve isim listeleri varmış bunu bana söyleyen Atilla isimli şahısı tanımıyorum. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası çalıştığım yerin örgüt üyesi olduğunu öğrendim ve tutuklanıp gözaltına alınanların işkenceye ve baskıya maruz kaldığını öğrendim. Ohal sürecinde Afyon'dan Isparta'ya gittim. O süre içerisinde ailemle görüşmedim arama kararı korkusuyla normal bir yaşam süremedim. Ama daha sonra kolluk kuvvetleri tarafından alındım. Gözaltına alındığımda işkenceye maruz kalırım korkusuyla böyle bir serüven yaşadım. Gözaltına alındığım 13 gün boyunca ciddi işkenceler ve baskılar gördüm. Adaletinize sığınıyorum" ifadelerini kullandı.

"MÜVEKKİLİM 15 TEMMUZ'DA MEYDANLARDAYDI"

Tutuklu yargılanan diğer sanık Talip A. ise yaptığı savunmada şunları söyledi; " Ben Bylock indirmedim. Bankasya'da ilk hesap açışım 2008 yılındaydı ve taşıt kredisi çektim bankada faizsiz işlem uygulandığı için burayı seçmiştim. Gizli tanığın verdiği ifadeleri kabul etmiyorum hedef şaşırtmak ve kendini kurtarmak adına benim adımı vermiş. Eşimle tüp bebek tedavisi görüyoruz ve eşim 40 yaşında olduğu için tedavi zorlaşıyor. İlk eşim 4 tane bebek kaybetti bu yüzden beraatimi talep ediyorum" dedi. Sanığın avukatı ise; " Müvekkilim örgüte mensup birisi değildir ve eşiyle 15 Temmuzda meydanlardaydı" diyerek sanığın 15 Temmuz'a ait olan fotoğraflı belgeyi mahkemeye sundu. Sanığın tutukluluk hali devam ediyor.

Hisar Gazetesi AYSEL BÜYÜKKORKMAZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fetöcülere, , yağmur, gibi, ceza, yağıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı