Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 14:09
 
Eğitim Milli'mi? Paralı mı?
Afyonkarahisar'a bağlı bazı okullarda, vatandaşlar çocuklarını kayıt ettirmek için bağış adı altında kayıt parası toplandığı iddia edildi
Eğitim Haberi
Eğitim Milli'mi? Paralı mı?

Bazı vatandaşlar çocuklarını okullara kayıt işlemleri için bağış adı altında para toplandığı iddia edildi.Hisar gazetesine gelen şikayetler doğrultusunda okullara ödenen kayıt ücretlerinin bin beş yüz ile beş bin lira arasında olduğu öğrenildi.Velinin işine ve gelirine göre pazarlık usulü ne kopartırsak kar mantığı ile para toplandığı veya okullarda herhangi eksik malzememe veya tadilat yapılması istendi.

Konu ile ilgili araştırmalarımız neticesinde Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasında;

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Mevzuat hükümlerine göre kayıt sırasında velilerden hiçbir şekilde bağış ve kayıt parası talep edilmesi mümkün değildir." dedi.  Bakan Selçuk, mevzuat hükümlerine göre kayıt sırasında velilerden hiçbir şekilde bağış ve kayıt parası talep edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, "Bu hükümlere aykırı hareket ettikleri yönünde bakanlığımıza ulaşan ihbar ve şikayetler konusunda ilgililer hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmaktadır." değerlendirmesinde bulundu. Selçuk, kayıt sırasında vatandaşlardan hiçbir suretle kayıt parası, bağış ve benzeri adlar altında zorla para toplanamayacağı, zorla bağış alınamayacağı ve öğrencilerin eğitim hakkının engellenemeyeceğinin, Anayasa'nın 42. maddesi ile Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 16. maddesinde yer aldığını kaydetti.

Durum böyle iken toplanan paranın ne amaçla toplandığı, toplayan idareciler hakkında yasal işlem başlatılıp başlatılmayacağı merak konusu olurken, velilerin bazılarının bağış yapamayacağım demesi durumunun olmadığını söylemsi üzerine çocuğunun  gitmek istediği okula kayıt yapılmadığı dikkat çekildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğitim, Milli'mi?, Paralı, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı