Haber Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 17:13
 
Düşleri kan kokan çocukların dramıdır bu
Ülke genelinde başlatılmış olan sosyal sorumluluk projesi kapsamında 'Çocuklar Ağlıyor Dünya Utansın' isimli 30 duyarlı şairin bir araya gelerek insanlığın acısına ses olmuş olan kitabın proje direktörü Safiye Samyeli ve şair Ömür Gürbüz Hisar Gazetesi aracılığı ile tüm okurlara ve duyarlı vatandaşlara proje ile ilgili detaylı bilgi aktardılar.
Bilim Haberi
Düşleri kan kokan çocukların dramıdır bu

Memleketimizin duyarlı isimlerinin yer aldığı sosyal sorumluluk projesi olarak Çocuklar Ağlıyor Dünya Utansın isimli kitabın yola çıkma serüvenini okurlarımıza aktarabilmek ve bu projeyi basın adına duyurabilmek için  Hisar Gazetesi olarak Safiye Samyeli ve Ömür Gürbüz ile bir araya geldik.

ÇOCUKLAR AĞLIYOR DÜNYA UTANSIN

Proje koordinatörü Safiye Samyeli kitapla alakalı bilgi aktarırken okurlarımıza bu yola nasıl çıktığını da aktardı. Samyeli, "5 Mart 1971 Sinanpaşa'nın Sarben Kasabası'nda doğdum. Yaklaşık 40 yıldan beri Denizli'de ikamet etmekteyim. Kültür Bakanlığı Halk Şairi, Denizli Yaren Kültür Sanat Turizm Derneği Kurucu Başkanıyım. Şair dediğin gözlemci olmalı çevresinde bulunan sosyal konulara toplumun içerisinde yaşayan bir birey olarak duyarlı olmalı ve bu duyarlılığını da bir şekilde dile getirmeli. Yaklaşık bir 10 yıl kadar önce Irak Kerkük'te savaş esnasında kolunu bacağını kaybetmiş bazı çocukların fotoğraflarını görmüştüm. O günden bu tarafa çocuklar benim içimde hep bir kanayan yara oldu. Savaşta ölen, yetim ve öksüz kalan kısacası düşleri kan kokan çocuklar benim hep korkulu rüyam oldu" ifadelerini kullandı.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ DEVAM EDECEK

Sosyal sorumluluk ve duyarlılık kapsamında yoğun çalışmalar yapıldığını belirten Samyeli, "Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da bestekar hocamız sayın Ruhi Kağan Birkalır, benim bir şiirim vardı 'Kim Ağlattı Çocukları' isimli o şiirimi besteleyerek güzel bir çalışma yaptı. O gün Kahramanmaraş'ta sevgili Tahir Görenli ile görüşmemizde bu biz bu konuyu sosyal medyaya taşısak nasıl olur şeklinde bir konu geçti. Düşleri kan kokan çocukların sessiz feryadına ses olsak diye düşündük. Ortaklaşa bir karar vererek bugün elinizde bulunan 'Çocuklar Ağlıyor Dünya Utansın' adlı sosyal sorumluluk projemizin mahsulü olan şiirlerimizi bir kitapta toparlayarak yine aynı ismi vererek bu kitapta topladık. Bu kapsam da projelerimiz devam edecek sonuç itibariyle Rabbim diyor ki malınızın kırkta birini sadaka ve zekatınıza ayırın. Rabbim bize yazma gücünü verdiyse bunun da bir zekatı olmalı. Bizde zekatımızı sosyal sorumluluk projelerinde duyarlı yürekleri bir araya getirerek projelerimize devam edeceğiz. Çocuklar Ağlıyor Dünya Utansın Adlı projemizi farklı şairleri bir araya getirerek seri halinde devam ettireceğiz. Ama çok kısa süre içerisinde bir deneme kitabı yayınlamak istiyoruz aynı konu ile ilgili bunun yanı sıra Kadına Şiddete hayır projesi uygulayacağız" şeklinde konuştu.

HERKESİN DUYARLI OLMASI LAZIM

Gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye hazırlanan projeler ilgili olarak Samyeli, "Çocuklar Ağlıyor Dünya Utansın isimli projemizi kendi imkanlarımız kapsamında gerçekleştirdik. Yerel yönetimler ne yazık ki bu konularda çok duyarsız kalıyorlar. Biz şairlerin ya da sanatla uğraşan insanların emeklerini maalesef ki genel itibariyle göz ardı ediliyor. Onları da suçlayamıyorum aslında artık 80 milyonun yaşadığı bir ülkedeyiz ve ne yazık ki eli kalem tutan 70 milyon insanımız var. Şöyle bir gerçek var eli her kalem tutan şair değildir, her yazılanda şiir değildir. Şiirin ve şairin topluma bir mesaj vermesi lazım biz özellikle projelerimizi gündeme getirirken bu projeye dahil edecek olduğumuz insanları teker teker seçerek davet gönderiyorum veya bire bir konuşuyorum. Biz 30 duyarlı yürek olarak yüreklerimizi ortaya koyarak kendi imkanlarımız ile bu kitabı ortaya koyduk. Bizler yerel yönetimlerden bu tür sosyal sorumluluk projelerinde ellerinde ki imkanları kullanarak bize kapılarını açmalarını istiyorum ve bizler kadar onlarında duyarlı olduğunu biliyorum. Ancak bu tarz konuları daha fazla gündeme getirerek düşleri kan kokan çocukların düşlerinde kan kokmasını değil buram buram cennet kokmalarını sağlamalıyız" cümlelerini kullandı.

"ŞAİRLER HALKIN SESSİZ ÇIĞLIKLARIDIR"

30 yürekli şairlerin arasında bulunan sevgili Ömür Gürbüz ise duygu ve düşüncelerini aktardı. Gürbüz, "Şairler halkın sessiz çığlıklarıdır. Çocuklar bizim aynamız ve geleceğimizdir.Dünyanın neresinde olursa olsun,dili,dini,ırkı ne olursa olsun bir masum acı çekiyorsa,aç kalıyorsa insanın içi titremeli kısacası acı evrensel olmalı. Büyükler duyarlı olmalı ve  yaşanan olaylara kulaklarını tıkamamalı, gözlerini yummamalı kısacası üç Maymunu oynamamalıdırlar. Minik masum yüreklerin sesi olmak amacıyla bu projeye dahil oldum. Projeye dahil olmak istermisin denildiğinde tereddütsüz kabul ettim. Bu projede emeği geçen başta Safiye Samyeli hanım efendiyi diğer şair arkadaşları canı gönülden kutluyorum. Şair toplumun kanayan yaralarına merhem olabiliyorsa şairdir" dedi.

ŞAİRLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Kitap içinde yer alan şairlerimiz; Aycan Tosun Önkol'a, Abdurrahman Karaköse'ye, Aşık Furkani (Turan Yıldırım)'a, Aşık Cefai (Binali Aydın)'a, Burhan Şahiner'e, Cahit Günay'a, Elif Yiğit Karlı'ya, Erdoğan Bektaş'a, Erol Uraz'a, Fahrettin Çelik'e, Hamdi Balık'a, Harun Yıldırım'a, İsmail Koçak'a, İbrahim Şaşma'ya, Könül Ordubadi'ye, Murad Avcı'ya, Mehmet Akif Akkoca'ya, Münire Çevik'e, Nilüfer Sarp (20 Ozan Derdivar)'a, Nezahat Yıldız Kaya'ya, Ozan Nihat Özbay'a, Ömür Gürbüz'e, Ömer Keskin'e, Safiye Samyeli'ye, Sevda Doğan Karataş'a, Sıddık Aydın'a, Tahir Görenli'ye, Vatan Söğüt ( Veli Eken)'e, Zeki Çelik'e bu duyarlı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

AYSEL BÜYÜKKORKMAZ/ÖZEL

Kaynak: Editör:
Etiketler: Düşleri, kan, kokan, çocukların, dramıdır, bu, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Düşleri kan kokan çocukların dramıdır bu
Düşleri kan kokan çocukların dramıdır bu
Düşleri kan kokan çocukların dramıdır bu
Yorumlar
Haber Yazılımı