Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 10:41
 
Çırak öğrencilere lise diploması kolaylığı
Resmi gazetede yayınlanan Ortaöğretim kurumlar yönelmeliği ile artık mesleki eğitim merkezindeki öğrenciler lise diploması alabilecektir.
Eğitim Haberi
Çırak öğrencilere lise diploması kolaylığı

Yeni düzenleme ile ilgili bilgi veren Afyonkarahisar Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kaya Penbegül, mesleki eğitim merkezindeki öğrenciler kalfalık ve ustalık belgesi yanında istemeleri halinde, fark derslerini merkezde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayarak lise diploması alabileceklerini belirtti. Pembegül, “MEB, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle öğrencilerin fark derslerini alabilmelerine imkanı tanıyarak lise diplomasına sahip olabilmenin önünü açtı. Yüz yüze eğitim imkanı, öğrencilerin fark derslerini başarmalarını da kolaylaştıracak. Ayrıca öğrenciler, okula geldikleri gün bu dersleri alacağı için ilave maliyet de üretmeyecek. Mesleki ve teknik eğitimin önemli bir ayağını mesleki eğitim merkezleri oluşturuyor. Zorunlu eğitim kapsamındaki bu okullarda çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi veriliyor. Öğrenciler haftada bir gün okula devam ederken diğer günler, iş yerinde eğitim alıyor. Mesleki ve teknik eğitimde sektörler açısından büyük açığı kapatan kalfa ve ustalar, bu okullarda yetişiyor. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanların yüzde 88'i  alanlarında çalışıyor olup, bu oran oldukça yüksek bir  istihdam oluşturmaktadır.

“Eğitim süresi 4 yıl”

Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim süresinin 4 yıl olduğunu hatırlatan Pembegül, “Öğrenciler 11. Sınıfın sonunda kalfalık, 12. Sınıfın sonunda ustalık belgesini almaktadır. Öğrencilere asgari ücretin en az  yüzde 30’u kadar ücret ödenir. Öğrenci çalıştıran işyerlerine öğrenci başına 365, 80 TL devlet desteği ödenmektedir. Öğrencilerin hastalık, meslek hastalığı ve iş kazası sigorta primleri devlet tarafından yatılır. Merkezimizde 27 alan ve 142 dalda mesleki eğitim programı uygulanmaktadır. En çok tercih edilen meslekler, motorlu araçlar teknolojisi, kadın ve erkek Kuaförlüğü, aşçılık, fırıncılık, pasta ve tatlı yapımı, kaynakçılık, iç mekan ve mobilya teknolojisi, elektrik tesisatları ve pano montörlüğü, elektrikli ev aletleri teknik servisi vb. meslekler olduğunu açıkladı. Öğrencilerimizin okulumuza kayıt yaptırmaları için yaş şartı aranmamakta olup; ortaokul mezunu, lise mezunu ya da liselerin ara sınıflarından ayrılanlar kayıt olabilir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çırak, öğrencilere, lise, diploması, kolaylığı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Çırak öğrencilere lise diploması kolaylığı
Çırak öğrencilere lise diploması kolaylığı
Çırak öğrencilere lise diploması kolaylığı
Çırak öğrencilere lise diploması kolaylığı
Yorumlar
Haber Yazılımı