Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 15:00
 
Bin bir derde deva Tarhana Çorbası
Türk mutfağının vazgeçilmez gıdalarından biri olan tarhana çorbası binbir derdin dermanı. Anadolu’dan günümüze kadar uzanan bir geçmişe sahip olan tarhana çorbası,özellikle kış aylarının en sağlıklı gıdası.
Ekonomi Haberi
Bin bir derde deva Tarhana Çorbası

Tarhana çorbası, içerisinde barındırdığı soğan, domates, sarımsak, un, yoğurt ve çeşitli baharatlar sayesinde vitamin bakımından oldukça zengin bir çorba çeşidi.

Adeta Sağlık Deposu

Ev yapımı bir tarhananın içerisinde A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vitamin, protein ve mineral çeşitliliği bulunuyor. Tarhana çorbasının çocuklar için ise adeta bir sağlık deposu. Soğuk algınlığı, astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde de faydalı olan tarhana, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.  Yüksek oranda lif, vitamin, mineral ve protein içeren Anadolu lezzeti bu özelliğiyle yüksek kolesterol, kalp krizi, kolon kanseri, obezite, yüksek tansiyon, hemoroit ve damar hastalıklarının azalmasında da oldukça etkili bir yiyecek.

Kanseri önlüyor

Vitamin ve mineral deposu olan tarhana çorbası kansere karşı da koruyucu bir kalkan görevi görüyor. Kurutulmuş soğan, domates ve çeşitli baharatlar sayesinde antioksidan özellik içeren tarhana kanser hücrelerinin oluşumunu engelliyor.

Ömrü uzatıyor

Afyonkarahisar’ın Akören Beldesinde yıllardır güneş altında Tarhana kurutan Selver Dönmez; “ Önemli bölümü yoğurttan oluşan tarhana çorbası besleyicidir ve oldukça uzun süre bozulmadan saklanabilmektedir. Pişmeye hazır halde, saklaması kolay, kolay pişen ve sindirilen, bir de besleyiciliği ve lezzeti de eklenince her evde mutlaka bulundurulması gereken bir ürün olması lazım. Ana malzemeleri un, yoğurt, soğan, domates, kırmızı biber, yeşil biber, nane, tuz ve baharat. Tarhana çorbasını içenin ömrü uzar” dedi.

Kendimi bildim bileli içiyorum

81 yaşında olan Mustafa Dönmez yıllardır Tarhana çorbası içtiğini belirtti. Dönmez ayrıca kış aylarında hasta olduğu zamanlarda bile ilaç yerine Tarhana çorbası içtiğini söyleyerek, "Tarhana bu toprakların ürünü. Bin yıllık bir kültürden günümüze ulaştı. Kemikleri güçlendiren, bağışıklığı sağlayan vücudun ihtiyacı olan besinleri içeren tarhana çorbasının tüketilmesi çok doğrudur. Her bölgemize göre farklı şekilde sunulsa da temelinde bütün besin öğelerini içerir. Tarhana çorbasının düzenli olarak haftada 2-3 gün içiyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Selçuk Taşkın ÖZEL

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bin, bir, derde, deva, Tarhana, Çorbası, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı