Haber Detayı
13 Temmuz 2013 - Cumartesi 01:21
 
ATIKSU ARITMA TESİSİ TANITILDI
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Belediye Meclisi Üyeleri, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ni gezerek, tesisin işleyişi hakkında bilgi aldı.
Ekonomi Haberi
ATIKSU ARITMA TESİSİ TANITILDI

 Afyonkarahisar Belediye Meclisi Temmuz Ayı Toplantısı, Atıksu Arıtma Tesisi'nde gerçekleştirildi. Toplantı öncesi, tesisi gezen Başkan Çoban ve meclis üyeleri, Atıksu Arıtma Tesisi Birlik Müdür Övgü Coşkun'dan bilgi aldı. Şehir merkezi ve birliğe üye olan belde ve ilçelerden gelen atık suların, tesise ulaştığı andan Eber'e salındığı ana kadar uygulanan işlemler tek tek anlatıldı. Meclis üyeleri, dev tesise hayran kaldı.

LABORATUAR, TESİSE HAYAT VERECEK

Tesis bünyesinde yeni oluşturulan tahlil laboratuarını da gezen meclis üyelerine bilgi veren Birlik Müdürü Övgü Coşkun, atıksu arıtma tesislerinin 15 günde bir ya da haftada bir kez tahlil yaptırması gerektiğini belirterek, 300 TL karşılığında diğer illerdeki atıksu arıtma tesislerine de hizmet vermeyi hedeflediklerini söyledi. Laboratuarın geliriyle tesisin giderlerini karşılamayı planladıklarını kaydeden Coşkun, bölge illerdeki atıksu arıtma tesisleriyle görüşmelere başladıklarını söyledi. Coşkun, akredite bir laboratuarda 2 bin 500 TL'ye mâl edilen tahlili 300 TL'ye yapmalarının ve kamu kurumu olmalarının tercih edilme noktasında ciddi bir avantaj oluşturduğunu ifade etti. 

215 BİN KİŞİYE HİZMET VERİYOR

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise 24 milyon TL mal olan tesisin 215 bin kişiye hizmet verdiğini ve günlük 44 bin metreküp atıksu arıtma kapasitesine sahip olduğunu belirtti. Tesisin, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun destekleriyle yapıldığını kaydeden Başkan Çoban, 24 milyon liralık maliyetin 19 milyon lirasını Bakan Eroğlu'nun geriye kalan 5 milyon TL'yi ise kendilerinin karşıladığını söyledi. Başkan Çoban, başka bir ilde Avrupa Birliği destekleriyle yapılan bir Atıksu Arıtma Tesisi'nin daha pahalıya mal edildiğini vurguladı.

COŞKUN VE EKİBİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Susuz, Beyyazı, Çayırbağ, Çıkrık ve Fethibey'in atık sularının araziye bırakıldığını hatırlatan Başkan Çoban, bu beldelerin şehir merkezine uzaklığının yakın olması nedeniyle ciddi bir çevre tehdidi oluşturduğunu söyledi. Bu konunun çözümü için bu beldelerin belediye başkanıymış gibi uğraştıklarını dile getiren Başkan Çoban, "Birlik adına buraların işlerini 30 yıl vadeli faizsiz ödeme sistemiyle yaptırmak için hazırladığımız proje son aşamaya geldi. Proje biter bitemez inşallah ihaleyi yapacağız. Böylelikle şehrimizi atık sudan kaynaklanan kokudan ve sinekten kurtaracağız. Erenler ve üniversitemiz de bu sisteme bağlanacak" dedi.

Başkan Çoban, Atıksu Arıtma Tesisi Birlik Müdürü Övgü Coşkun ve Atıksu Arıtma Tesisi'nin tüm personeline teşekkür etti.>>görüntü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, Başkanı, Burhanettin, Çoban, Belediye, Meclisi, Üyeleri, İleri, Biyolo
Yorumlar
Haber Yazılımı