Haber Detayı
24 Temmuz 2013 - Çarşamba 00:22
 
AKÜ’DE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI AÇILDI
Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı’ açıldığı bildirildi.
Eğitim Haberi
AKÜ’DE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI AÇILDI

Program hakkında bilgiler veren AKÜ Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mevlüt Doğan, fizik, kimya bölümleri yanında mühendis, mimar ve teknik elemanların iş sağlığı ve güvenliği alanında uzman olabilmelerinin önünü açacak bu programın kurulması yönündeki gayretlerinin sonuç verdiğini kaydetti. Sanayide var olan yetişmiş eleman açığını kapatmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği alanında gerekli bilgi ve beceriye sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlandığını kaydeden Prof. Doğan, “İş sağlığı ve güvenliği kavramı, ülkemiz genelinde çok ihtiyaç duyulan ve aranılan bir bilim dalıdır. 6331sayılı yasa ile işletmelerin iş güvenliği elemanı çalıştırma zorunluluğunda olması ve ülkemizde bu konuda yetişmiş elemen sayısının azlığı nedeniyle iş güvenliği yüksek lisans programının açılması ülkemiz için kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur. Bu program, ülkemiz çalışma mevzuatının da üyesi bulunduğu ILO normlarına ve üyelik görüşmelerini sürdürdüğümüz Avrupa Topluluğu sözleşmesi doğrultusunda İş sağlığı ve güvenliği yönergelerine de uygunluk sağlayacaktır" dedi. Halen yürürlükte olan 4857 Sayılı İş Kanunu tarafından belirlenen koşulları sağlayan işletmelerde iş güvenliği uzmanlarının istihdamı zorunlu kılındığını da hatırlatan Doğan,bu uzmanların görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri, ilgili yönetmelikler tarafından düzenlendiğini söyledi.

PROGRAM İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

2013-2014 eğitim ve öğretim yılı bahar yarıyılında tezsiz yüksek lisans programına başvuruların başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Doğan, ilgili yüksek lisans programına mühendislik fakültelerinin tüm bölümleri; tıp fakülteleri; fen edebiyat fakültelerinin fizik ve kimya bölümleri; mimarlık bölümü; teknik eğitim fakültelerinden teknik öğretmen olarak mezun olanlar; teknoloji fakülteleri mezunları; dört yıllık lisans düzeyinde eğitim almış olup, iş sağlığı güvenliği yönetim sistemi uygulanan iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında en az 5 yıl görev alanlar; iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitim veren kamu eğitim kurumlarında en az 5 yıl çalışmış olanların başvurabileceğini söyledi.>>görüntü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon, Kocatepe, Üniversitesi, Fen, Bilimleri, Enstitüsü, bünyesinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı