Haber Detayı
25 Temmuz 2013 - Perşembe 02:34
 
Afyon’un Gururu Toplu Temel Attı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kendi hükümetleri dönemlerinde 231 baraj yapıp Türkiye’ye teslim ettiklerini kaydederek, “Türkiye’de yanan her 4 ampulden biri, her 4 fabrikadan biri bizim getirdiğimiz elektrik ile yanıp üretim yaparken, her 3 dönüm arazinin bir dönümde bizim getirdiğimiz su ile sulanıyor” dedi.
Gündem Haberi
Afyon’un Gururu Toplu Temel Attı

Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar’a bugün gerçekleştirdiği ziyareti kapsamında Sinanpaşa ilçesinde gerçekleştirilen toplu temel atma törenlerine katıldı. Törenin açılışında bir konuşma yapan Bakan Eroğlu, temeli atılan tesisler ile Siananpaşa ilçesinin tarihte görmediği yatırımlar aldığını kaydederek, “Geçmişten beridir bu ilçeye biz gelen kadar doğru dürüst hizmet gelmemiş. Biz son 10 yılda Sinanpaşa’ya, 3 bakanlık tarafından 150 milyon TL’lik yatırım yapılmış. Geçmiş yıllarda bir kente 3-4 milyon TL’yi geçmezdi ama şimdi bir ilçeye geçmişte bir vilayete yapılan yatırım kadar hizmet yapmışız” dedi.

“HORTUMCULARIN PARASINI BİZ ÖDEDİK”

AK Parti’nin bütün Türkiye’nin hükümeti, kendisinin ise bakan olarak bütün belediyelerin bakanı olduğunu dile getiren Bakan Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü Türkiye’nin büyümesi birlik, beraberlik ve kardeşliğin arttırılması gerekiyor. Geçmişte paramız pul gibiydi. Yanında altı sıfır vardı. Ama biz bu altı sıfır attık. Esnaf aldığı zammı 6 ay sonra yerine koyamazdı. Enflasyon canavarı vardı, yüzde 70’lerde. Devlet sürekli borç alırdı. Hem de 9 ay kısa vadeli yüzde 63 faizle. Parayı satanlar ter dökmeden büyük kaynak sağlıyordu. Devlet parasının yüzde 83’nü faize ödüyordu. Yatırım yapmaya para kalmıyordu. Ama şimdi durum değişti. Enflasyon canavarını yendik. Devletin borçlanma faizlerini yüzde 7’lere düşürdük. İMF’ye 23,5 milyar dolar borç takıp gitmişlerdi. İMF bizim de boğazımızı sıkmak istedi ama Türkiye’nin başında başı dimdik Başbakan Recep Tayyip Erdoğan vardı ve ‘biz sissizde yolumuza devam ederiz, borcumuzu da öderiz’ dedi. Nitekim de öyle oldu. KEY ödemelerini yaptık. Bizden önce bankaları hortumlayıp kaçanların parasını ödedik. Bankaları hortumlayıp Fransa’ya, oraya buraya hortumlayıp kaçıp keyif çatanların götürdüğü 231 milyar TL’yi biz ödedik. Vergileri bile arttırmamıza rağmen sosyal alanda birçok yardım yapılıyor, sosyal devletin gereği ihtiyacı olanlara para dağıtıyoruz kimse açta açıkta kalmasın. Devletin gücü yeter.”

“TÜYÜ BİTMEMİŞ HAKKINI EN İYİ KORUYAN BİZİZ”

Türkiye’nin yer aldığı coğrafyada ayakta kalmanın ekonomik olarak güçlü olmayı gerektirdiğini vurgulayan Bakan Eroğlu, “Bizim hükümetimiz döneminde bu kardeşiniz, 231 baraj yapıp Türkiye’ye teslim etti. Türkiye’de yanan her 4 ampulden biri, her 4 fabrikadan biri bizim getirdiğimiz elektrik ile yanıp üretim yaparken, her 3 dönüm arazinin bir dönümde bizim getirdiğimiz su ile sulanıyor. Şimdi kasala dolu ve Türkiye’nin her yerini adeta şantiyeye çevirdik. Bu topraklarda güçlü olmanın yolu ekonomik olarak güçlü olmaktan geçiyor. Bütün kurumlarımız güçlü olmak zorunda. Türkiye’nin birçok kentinden su yoktu, 58 tane büyük ilçeye suyu biz getirdik. Bizde suni çözümler yok köklü çözümler var. Getirdiğimiz sular 40 yıllık. Tüyü bitmemiş hakkını en iyi koruyan biziz, daha çok tesis açacağız çünkü paramız var” dedi.

TÖRENDE İLGİNÇ PANKARTLAR AÇILDI

Törene Bakan Eroğlu’nun yanı sıra Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Akif Özkaldı, ilçe ve belde belediye başkanları ile birlikte İGM Başkanı Salih Sel, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmalarının ardından Bakan Eroğlu, protokol üyeleri ile birlikte beldelere yapılan canlı bağlantılar ile Sinanpaşa Çayhisar 27 Ağustos göleti ve sulaması, Sinanpaşa Taşoluk beldesi taşkın koruma, Sinanpaşa ilçe merkezi taşkın koruma, Sinanpaşa Garipçe köyü 2. Kısım taşkın koruma tesislerinin temelini attı. Öte yandan, gerçekleştirilen törene katılan vatandaşların taşıdığı pankartlar arasında yer alan ve üzerinden ‘Orada bir köy var Gezler, o köy bizim köyümüz gideceğiz ama yolumuz bozuk Sayın Bakanımız’ yazılı pankart ise dikkatlerden kaçmadı.>>iha

Kaynak: Editör:
Etiketler: Orman, Su, İşleri, Bakanı, Veysel, Eroğlu, kendi, hükümetleri, dönemlerinde, 231
Yorumlar
Haber Yazılımı