Haber Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 17:20
 
Afyonkarahisar’dan Bal damlıyor
2013 yılında hayata geçirilen eylem planı kapsamında Türkiye’nin hemen hemen bütün illerinde bal ormanları kurdu. Bu hedef doğrultusunda Afyonkarahisar’da 388 Bin Kg. Bal üretildi.
Ekonomi Haberi
Afyonkarahisar’dan Bal damlıyor

Türkiye’nin ilk bal ormanı Afyonkarahisar’ın Şuhut İlçesine bağlı Ağzıkara beldesine kurulmuştu. Ormanın bulunduğu yerde aynı zamanda Ağzıkara Gölet’i bulunuyor. Bal ormanı için olmazsa olmazlardan biri suya yakın olmasıdır. Su olmazsa arılar, bal veriminde düşüklük gösterebilir. Hem dikilen fidanların nemli havada daha iyi gelişmesi hem de arıların bal verimi açısından orman, bu Gölet’in yakınına kuruldu. Merkez Çayırbağ, Değirmen Ayvalı, Çay, Sultandağı, Dinar, Evciler, Şuhut Ağzıkara beldesine Bal ormanlarının kurulmasıyla bozuk alanların miktarı azaltılırken bitki örtüsünün artmasıyla da topraklar erozyona karşı korunmuş oluyor. Ayrıca bal arılarının yapacağı tozlaşma sayesinde biyolojik çeşitlilik de korunuyor. Yöre halkına gelir kaynağı oluşturan bal ormanları ülke ekonomisine de büyük bir katkı sağlıyor.

2018 Yılında 388 Bin Kg Bal Üretildi

Dinar ,Çakırköy, Sandıklı ,Dinar,  Şuhut, Ahmetpaşa  Emirdağ’a  Kurulan bal ormanlarıyla orman köylüleri tekrar arıcılık faaliyetlerine başlarken bal üretiminde de önemli artışlar sağlandı. Arıcılığa verilen destekler ve projeler sayesinde 2008 yılında kovan sayısı 4 milyon 800 bin iken 2019 yılında bu rakam yaklaşık iki katına çıktı. Özelikle Nisan ayı ortalarından itibaren çiçek vermeye başlayan badem, ıhlamur, sofora, mahlep, dut, kestane, korunga, kekik, ahlat ve akasya olmak üzere 22 çeşit çiçekli bitkiden oluşan bal ormanından 2018 yılında 388 Bin Kg Bal üretildi. Ağustos ayına kadar sürecek çiçeklenmenin arttığı bu dönemde bal üretiminde önemli bir artış sağlanıyor. Arılar genellikle bulundukları yerden yaklaşık 5 kilometre çapında uçuş alanında çiçeklerden nektar alabiliyor. Bal ormanın en büyük özelliği bu mesafeyi daha da kısaltması. Sıfırdan kurulan bal ormanları Afyonkarahisar  Şuhut, Sinanpaşa, Bayat, Sandıklı ve Dinar ilçelerinde de bal ormanlarda bu rakam önümüzde ki yıllarda 2 katına çıkması hedefleniyor. Ayrıca Önümüzdeki dönemde yenilerini kurmak için mevcut alanlar araştırılıyor.

Afyonkarahisar Bal ormanları için çok uygun

Potansiyel bal ormanı yerinin ve alanının seçimi yapılırken birçok kriter göz önüne alınıyor. Bu kriterlere göre bal ormanları en az rüzgar tutan yerde olmalı, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde yoldan en az 200 metre, stabilize ara yollarda ise en az 30 metre uzaklıkta yer almalı, insan ve hayvan hareketlerinden uzakta olmalı,  yakınında sürekli olarak temiz su sağlayan bir kaynak bulunmalı, arıcılık için elverişli olan nektar ve polenli bitkilerin yoğun olduğu ve en az 20 hektar büyüklüğündeki alanlarda olmalı. Bakanlık bal ormanlarını kurmadan önce bal ormanı oluşturulacak alanda flora ve vejetasyon çalışması yapıyor ve arıcılık için elverişli nektar ve polenli bitki yoğunluğunu belirliyor. Daha sonra ise bu bilgilere göre ne kadar ekim dikim ihtiyacı olduğu tespit ediliyor.  Bu sayede bal ormanına konuşlandırılacak arı kolonisi sayısı yaklaşık olarak hesaplanıyor. Bal ormanındaki ağaçların azami çiçek tutmaları büyük önem taşıdığından dikimlerdeki aralık,yetişme ortamı şartları ve türün özellikleri dikkate alınarak, ağaçlar ileride büyük tepe çatısı oluşturacak seyreklikte dikiliyor. Ayrıca bal ormanı oluştururken çiçeklenme periyodu takip edilerek, proje sahasında arka arkaya çiçek açabilen ağaç ve orman altı bitki örtüsünü bir arada bulundurulmasına dikkat ediliyor. SELÇUK TAŞKIN ÖZEL

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyonkarahisar’dan, Bal, damlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı