Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 17:52
 
Afyon Lavanta üretim merkezi olacak
Lavanta üretiminde önemli merkezlerden Afyonkarahisar’da lavanta fideleri toprakta kendini göstermeye başladı. Senede bir kez yaz aylarında çiçek veren lavanta bitkisi üreticilere ekonomik gelir sağlıyor. Şu anda Dazkırı ve Dinar, Başmakçı bölgelerinde devamlı üretim yoğun bir şekilde yapılmakta.
Ekonomi Haberi
Afyon Lavanta üretim merkezi olacak

Patates, şeker pancarı, haşhaş ve buğday ekiminde önemli bir yere sahip olan Afyonkarahisar’da Lavanta bitkisi de önemli bir yere sahip olmaya başlıyor. Değerli, az zahmetle çok para kazanılabilecek bitki türleri arasında yer alan lavantanın yağının ise kilosu yaklaşık 100 Euro'ya kadar alıcı buluyor. Bu bitki hem ilaç sanayinde hem de kozmetik sanayinde kullanılıyor. Şuhut ilçesinde de 3 yıl önce dikimi yapılan lavanta fideleri boy atarak bu yıl çiçek açtı. Şuhut’ta 2016 yılında ilk defa ilçede dikimi yapılan ve üreticilere dağıtılan lavanta fideleri yetişerek çiçek açarken, yakın zamanda hasat yapılacağı belirtildi. İlçede kurak ve kullanılmayan arazilerde üretimi yapılan lavantanın ilçedeki çiftçilere şeker pancarı ve patatese alternatif olması planlanıyor. Afyonkarahisar’da başlatılan lavanta üreticiliği projesi kapsamında da Lavanta yağından sabun, kolonya, losyon ve oda spreyi üretilebiliniyor. Üretilen lavanta sabunu, yağı, kremi, losyonu, oda kokusu ve kolonyasının tüketicilerin oldukça ilgisini çekiyor. Kıraç arazilerin değerlendirilerek bu sayede vatandaşa ek gelir sağlanıyor.

Pembe Gençliği, Mor dinginliği temsil ediyor

Pembe renk gençliği temsil ederken mor renk, olgunluk, dinginlik ve huzuru temsil ediyor. Aromaterapinin başlangıcı lavantayla olmuştur. 1910 yılında Fransız bir kimyacının laboratuarında patlama olmuş ve eli ciddi şekilde yaralanmıştır. Elini lavanta yağının içine sokarak tedavi eden bu kimyager hızlı bir iyileşme görünce lavanta yağı başta olmak üzere diğer uçucu yağlar üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştır. Aromaterapinin başlangıcı lavantaya dayanıyor.

Kür halinde de kullanılabiliyor.

Karaciğer rahatsızlıklarında Kür hepatit C hastalıklarında destekleyici olarak kullanılmaktadır. Hepatit C virüsünü yok etmeyen kür, virüsün aktifliğine engel olmaktadır. Bu yüzden karaciğerin tedavisine katkı sağlamaktadır. Karaciğerin sağlıklı çalışmasına neden olarak, virüsün faaliyetini durdurmaktadır. Saç dökülmelerinde ise dahili ve harici uygulamalarla kullanılabilir. Harici uygulamada hazırlanan kürle, saçların yıkanması gerekir. Önceden yıkanmış olan saçlara, önceden üç bardak suda kaynatılmış olan bir tatlı kaşığı lavanta suyuyla uygulanmaktadır. Bu şekilde kaynatılan lavanta beş dakika demlenerek, ılık olarak saçlara uygulanmalıdır. Yarım saat kadar saçlarda bekleyen karışımı, daha sonra durulamalısınız. Kürün iki ay boyunca saçların yıkandığı zamanlarda uygulanması gerekir. Dahili olarak yapılacak uygulama, yukarıda anlatıldığı gibi hazırlanan kürün ılık olarak 15 gün süreyle tok karnına ve günde bir defa uygulanmasıyla yapılır. Her gün taze olarak hazırlanan kür, 15 günlük kullanımdan sonra 10 gün ara verilerek uygulanır. İkinci 15 günlük uygulamadan sonra uygulanan kür sona erdirilir. Cilt lekeleri ve sivilcelerinde de  15 gün süreyle uygulanması, cilt lekelerinin kaybolmasına ve sivilce, akne gibi sorunların yok edilmesine faydalı olur. Bunu içerek uygulayacağınız gibi, cildinize tonik olarak kullanarak uygulayabilirsiniz. Cildin canlı ve berrak bir görünüme sahip olmasına katkı sağlayacaktır. Bu yüzden cilt sorunlarınız olmasa da, kürü uyguladığınızda cildinizde oluşan farklılığı anlayabilirsiniz.

Lavanta yağı ağrıları dindiriyor

Ayrıca Lavanta yağı çok iyi bir yara iyi edici, çok iyi bir yanık tedavi edici. Baş ağrısına şakaklarınıza birkaç damla yağ ile masaj yaparak baş ağrılarına iyi geliyor. Sırt ağrısı için lavanta yağını, Hindistan cevizi yağıyla karıştırıp bir krem gibi sürülebiliyor. Lavanta yağının bir diğer önemli özelliği uykusuzluğa iyi geliyor olması. Bugün Avrupa’da lavanta yağı kapsülleri satılıyor. Türkiye’de organik lavanta yağı kapsülleri yer alıyor. Uykusuzluk çekenler, lavanta yağı aldığında uyku kalitesi artıyor. Yine orta derece depresyonda lavanta kullanılan bir ürün. Kapsül kullanmak istemeyenler 3 damla lavanta yağını bir içeceğine ekleyebilir. Lavanta çiçeklerinden çay da demlenebilir. Lavantanın sakinleştirici etkisi var. Sinirli olduğunuz zaman giysinizin yakasına birkaç damla lavanta yağı damlatıp bir rahatlık sağlanabilir. Lavantanın aynı zamanda böcek ve sinek kovucu etkisi var. SELÇUK TAŞKIN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afyon, Lavanta, üretim, merkezi, olacak,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Afyon Lavanta üretim merkezi olacak
Afyon Lavanta üretim merkezi olacak
Afyon Lavanta üretim merkezi olacak
Afyon Lavanta üretim merkezi olacak
Yorumlar
Haber Yazılımı