Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 14:36
 
Isparta’lı hasta afyon parkhayat’ta sağlığına kavuştu
Isparta' da 1 ay önce beyin felci geçiren ve tedavi sürecinde yapılan tetkikler sonucu kalbinin delik olduğunu öğrenen 35 yaşındaki hasta ameliyatsız kapama işlemiyle sağlığına kavuştu.
Sağlık Haberi
Isparta’lı hasta afyon parkhayat’ta sağlığına kavuştu

Atriyalseptaldefekt (ASD) ismi verilen kalp deliklerinin yüzde 80’inin OstiumSekundum tip ASD’ler olduğunu ve bu tip kalp deliklerinin ameliyatsız yöntemle (şemsiye yöntemi) kapamaya uygun olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Ali Seydi Özgül, “35 yaşındaki hastamızı 1 ay önce inme şikâyetleri ile dış merkezde değerlendirilmiş. Yapılan tetkiklerde kalbin sol ve sağ kulakçıkları arasında bulunan duvarda yaklaşık 16 mm’lik delik tespit edilmiş. Ameliyatsız kapatma işlemi için de tarafımıza refere edilmiş. Erişkin yaşa ulaşmış hastalarımız elbette kalp deliğini ilk duyduklarında şaşırıyorlar” diye konuştu.          
Bazen kalpteki küçük bir delik çoğu hastaya hiçbir şikâyet vermez iken nadiren de inmeye yol açabiliyor. Özellikle genç yaşta beyin felci geçiren hastalarda mutlaka araştırılması gerekiyor.       
Ameliyatsız (Perkütan) ASD kapama yönteminin, anjiyodan bir farkı olmadığının altını çizen Uzm  Dr. Ali Seydi Özgül, “Hastamızın kalp deliğinin kapama işlemine uygun olduğuna karar verdik. Anjiyografi laboratuvarımızda hastaya sağ kasık bölgesindeki toplardamar vasıtasıyla katater yerleştirip, ardından bu katater ile kalp deliğinden geçerek delik olan bölgeyi 18 mm’lik Kapama Cihazı (Şemsiye Yöntemi) ile başarılı bir şekilde kapattık.” dedi.       

Ameliyatsız ASD Kapama işleminin uygun hastalarda, cerrahi yönteme göre avantajlarının olduğunun altını çizen Baykan, “Perkütan ASD kapama başarı oranı cerrahi yöntem kadar yüksektir. Tedavi sonrası komplikasyon oranı cerrahiye göre daha düşüktür, hastalar kısa zamanda hastaneden taburcu olarak, birkaç gün içinde günlük hayatlarına dönebilirler. Cerrahi yöntemde olduğu gibi göğsün açılması ve kalp akciğer makinesine bağlama gerekmez ve estetik açıdan da göğüste ameliyat izi kalmaz” ifadesini kullandı.  

35 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrenen hasta ise 1 ay öncesine kadar hiçbir şikâyetinin olmadığını belirterek, “Doktorumuz Ali bey kalbin delik dediğinde çok şaşırdım ve korktum. Ancak doktorumuz ameliyatsız yöntemden bahsettiğinde çok rahatladım. Çok şükür sağlığıma kavuştum. Burada gördüğümüz tedavi dışında çalışanların hijyene verdikleri önem ve bizlere yaklaşımları çok hoşuma gitti. Başta doktorum Uzm.Dr. Ali Seydi Özgül olmak üzere ekibine ve tüm hastane çalışanlarına teşekkür ederim.” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Isparta’lı, hasta, afyon, parkhayat’ta, sağlığına, kavuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı